Колеги, казуса няма да бъде точно пресъздаден, но за да отговорите на въпросите и това би трябвало да ви стигне
На 20.12.2002г., гражданинът Х се прибирал със сина си. Нещеш ли до блока, в който живеели, се извършвала ремонтна дейност от "Топлофикация" ЕАД - гр.София, изразяваща се в подмяна на тръби. Тротоара до блока бил променен до неузнаваемост.... Освен ямата, която зеела, по това "съоръжение", предназначено за безопасно движение на пешеходци, имало и няколко (n на брой) купчини с пясък. Малкото лапе (къде се намери и то да се блъска), докато се катериало по купчините, паднало в канавката и си счупило ръката. Тейко (разбирай - баща му) се ядосал и започнал да кълне. В този момент видял един работник (на "Топлофикация" ЕАД) и взел, че му се накарал. Бащата нарекъл работника "некадърник", на което последния не му останал длъжен и на свой ред отвърнал, че всъщност тейко е некадърник, защото не бил опазил сина си. Тати се ядосал и нанесъл много (множество) удари с юмрук на работника (е, така и не му научих името на това чудо на природата), вследствие на което той паднал, ударил си главата на една тръба и изгубил съзнание.
Трудовакът подал жалба в СРП с искане бащата да бъде наказан.
След около 1 година - около 10.12.2003г., бащата и майката на Ванко депозирали иск срещу Столична голяма община за нанесени неимуществени вреди. На заседанието, което се провело на 05.01.2004г. (някой да ми каже и докаже, че има съд в БГ, който работи на тази дата), процесуалните представители предявили иск и срещу "Топлофикация" ЕАД, като уточнили, че главния такъв е срещу общината.
В рамките на процеса се установило следното:
- Топлофикация са извършвали ремонтни работи без разрешение на гл. архитект на Столична община (район);
- Чрез св. показания, се установило, че изкопните работи (ямата и купчините пясък по тротоара) били вследствие на авариен ремонт на "Водоснабдяване и канализация".
Въпроси:
1. Какво е правното основание на исковете и какви са правнорелевантните факти, които са от значение за отговорността на ответника?
2. Кой иск следва да се уважи от съда и какво следва да бъде решението?
3. Кои са страни по делото?
4. Каква защитна позиция биха (или следва да заемат) заели ответниците?
5. Какъв акт е разрешението за строеж по смисъла на ЗАП?
6. Подлежи ли на обжалване и по какъв ред (вж. т.5)?
7.Какво е телесното увреждане и какво включва умисъла на извършителя за характера на увреждането (за работника става въпрос, както и за тръбата, която по неведоми пътища господни някой титан на мисълта е решил точно там да постави)?
8. Бащата действал ли е при афект по смисъла на чл.132 от НК?
9. Каква е наказателната отговорност на бащата и по какъв ред следва да се реализира, ако има такава?
10. Какъв следва да бъде акта на прокурора по депозираната молба от работника и подлежили ли на обжалване пред съда?