Gabi1 написа:diaida написа:Има ли някакъв член за "мръсно подсъзнание" ?!
Ако намериш такъв, не бъди егоист, сподели го!
Нямаше Чл. по въпроса, но ето какво посъбрах ....
Позитивните юридически чувства се явяват като резултат от развитието на правната култура на човека,обществената група и обществото като цяло.Социалната ценност на такива правни чувства(чувството за законност,правов ред,право и т.н.) се заключава в насочването на човешкото съзнание, ( а следователно и поведение), към духа на правото,неговото истинско предназначение,към култивирането на ценностите на правото.
В правната психология трябва да се отделят
вътрешна и външна юридическа мотивация. Вътрешната правна мотивация се представя във вид на присъщи на индивида юридически потребности,интереси,мотиви,желания и стремежи и т.н., а външната включва, произтичащите от обкръжаващата човека среда,изисквания и предписания.
Самобитна черта на родната правна психология се явява преобладаването именно на външната мотивация,тъй като тя духовно е ориентирана към външни социални структури-държава,социална среда,църква.
За западната юридическа психология е характерен големият акцент върху формално юридически и политически, а не върху духовните фактори (религия,нравственост и т.н.). Тази закономерност не е преодоляна дори от Великата Реформация с произхождащата от нея религиозно-етическа преценка на човешкия бит.
Наред с правната съвест, характерна черта, особеност на юридическата психология се явяват наличието на интуитивни догадки ,прозрения на мигновения правен ‘insight’.Битието на явлението insight,(установено за пръв път от психологическата школа на гещалтпсихолозите) лежи в безсъзнателната сфера на човешката психика, на подсъзнателното ниво на правното съзнание.
‘Insight’като психологически феномен представлява : от само себе си внезапно цялостно , системно ‘схващане’, разбиране на същността на въпроса , когато от различните фрагменти на гносеологичните единици се извеждат смислено конструираните идеални моменти на реалния обект,създаване комплексно виждане за проблема.
Правната психология представлява
сложно конструиран слой на правното съзнание, обединяващ в себе си духовния комплекс на чувства,настроения,емоции,преживявания,илюзии,воля,фантазия,въображение,съвест,интуиция на масовите психологически стереотипи на юридическото поведение, и се формира не само в резултат на влиянието на правната действителност но и на нейното творческо съзидание.Тя определя дълбочината на източниците на правното творчество и правно-прилаганите процеси,тяхната адекватност към принципите и нормите на естественото право.Ако за психологията като цяло можем да кажем,че тя е там,където се пресичат всички науки,то правната психология стои в изграждането на всички юридически актове,тяхното приемане или отхвърляне от правно релевантните субекти , оттам и правилното или противоправно поведение на последните а от там произтича и огромното и значение за правната наука.
Едно разбрах - Прокурорът явно има доста
сложно конструиран слой на правното съзнание.
БИБЛИОГРАФИЯ
1. Аболин, Л. М.Психологические механизмы емоционалъной устойчивости человека.Казанъ,1987
2. Ганев, В.Императивно-атрибутивната правова теория на проф. Л. И. Петражицки.-Списание на Юридическото дружество,3,1903
3. Ганев, В.Трудове по обща теория на правото,стр29,София 1998
4. Фройд, З.Отвъд принципът на удоволствието,София 1991
5. Леви, Л. Въведение в психологията,Софи-Р, 1999
6. Матузов, Н. И. Понятие и основные приоритеты российской правовой политики//Правовъведение ,1997,№4
7. Петражицкий, Л. И.теория права и государства в связи с теорией нравственности.Т.1.СП.б.,1909
8. Саратов, А. В.Стимулы и ограничения в праве:Теоретико-информационнъй аспект,1994,София
9. Сталев, Ж. Нормативната сила на фактическото. С.,1997г.,с.74
10. Юнг, К. Г. Архетипове на колективното безсъзнателно, София 1998