Страница 1 от 1

експерт/специалист проверка на PC-та за незаконен софтуер

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2007, 09:43
от saint
Здравейте, може ли някои да ми каже каде е описано в закона кой може да прави анализ и да дава експертно мнение в даден компютър има ли незаконен софтуер или не.

относно темата

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2007, 10:01
от saint
Преди повече от година ГДБОП след "супер изпипана" акция нахлуха с насочено оръжие в офиса ни и конфискуваха 8 компютърни конфигурации.
След 8-9 месеца бяха върнати с протокол и беше констатирано от експерт в министерство на културата, че на три от компютрите има незаконен софтуер, а на другите пет конфигурации не са могли да стартират компютрите за да се анализира съдържанието им.
Подчертавам че по врема на акцията са конфискувани работещи според протокола за иземване компютри.
Описа на незаконния софтуер даден от "експерт" е следния:
1. PhotoShop - речник
2. WinAmp - програма за музика
3. Skype - програма телефон
.... и така на татък....
Само ще поясня, че Photo Shop е софтуер за обработка на снимки, Winamp е напълно законен и безплатен софтуер за прослушване на музика а програмата Skype е безплатно разпространяван софтуер за комуникация. Грешките са толкова много че компютърните ни специалисти го разказват като вицове.

МнениеПубликувано на: 23 Мар 2007, 10:25
от hebigatsu
:lol: Здравей,
На тази тема има доста писано във форума, а не искам да се повтарям.
Накратко- аз считам процедурата по отнемане на компютърни конфигурации(която се налага от няколко години от органите на реда при такива проверки) за абсолютно незаконна. Експертиза за наличие на незаконно ползван софтуер следва да се извършва в рамките на проверката на място и едва при констатация на такъв, може да се вземе като доказателство само носителя - т.е. само харддиска(освен ако не се касае за мобилен-преносим компютър) Друг е въпроса, че за да стане това, съответният експерт следва да е редовно назначен за такъв в съответното производство(дори да е административно - проверка по реда на ЗМВР)за да са налице годни доказателства. Освен това - резонният въпрос, който се избягва тотално при всички подобни операции - Кой софтуер е ползван незаконно наистина????? Защото, не за всички програми, общите им условия на ползване изискват закупуване на материален носител, което да доказва наличието на право на ползване(с каквато презумпция работят органите на реда у нас), както и не всеки софтуер е ограничен за употреба на повече от една компютърна конфигурация едновременно или в мрежа.

Та това е накратко. Виждаш, че има повече въпроси от колкото отговори, но точно там е проблема - всички "процедури" употребявани в момента за "борба" с нарушаването на авторски права страдат от този основен порок - не са дадени отговори на тези многобройни въпроси и ако има осъдени, то е заради не дотам добра защита, а не защото има наистина престъпление или нарушение на закона.
Поздрави!!!