RinTimTim, разсъжденията Ви, по отношение на собствеността, упражняването на фактическа власт и т. нар. "отказ от собственост" са принципно верни. Не мога да се съглася, обаче с разсъжденията Ви, в светлината на конкретния случай.
Предварително правя забележката, че всички факти, с които разполагам са по сведения на пресата, но все пак нека разсъждаваме върху тях.
Танкът е (или това което е останало от него) е собственост на МО. Не можем изобщо да говорим за отказ от собственост в случая, тъй като въпросния танк е бил включен в бойните разчети на БА. Макар, танкът да не може да служи по предназначението си, то той може (и е бил предвиден да бъде) да бъде използван, като огнева точка, опорен пункт, дори ако щете само като ориентир за нуждите на военната топография. Изобщо съоръжението не е просто "изоставено" в полето, а е разставено там с оглед специфични военни тактически и стратегически съображения и при определени условия може да бъде използвано, макар не като бойна машина, а по друг начин съобразно обстановката.
Впрочем, абсолютно никакво значение няма, до колко този танк може да е полезен при водене на военни действия. Армията може да иска да си го ползва за учебни цели, или за каквото друго им хареса. Техен си е! От наказателно правно гледище важното е, че в никакъв случай не можем да говорим за отказ от собственост.
Още повече, танкът е бил вкопан, разбираме - неподвижно прикрепен към замята. Ако приемем, че в това си състояние същият е представлявал недвижима собственост, то тогава тезата за отказ от собственост напълно губи опора.
Абсолютно несъстоятелна, по мое мнение, би била и тезата, че престъпление няма, във връзка с чл. 14 НК, поради лиспата на представа, че вещта се отнема от владението на другиго, респективно, че вещта е чужда. Такава теза, би се сринала, най-малкото поради факта, че деецът е бивш офицер от БА и като такъв, последният е преминал през специализирано обучение и е наясно, както с предназначението на подобни обекти от военно значение, така и с предвидените в БА процедури за унищожаване на бойната техника в случай на брак. При всички положения, когато армията се отказва от своя бойна техника, последната не се изхвърля просто на боклука или насред полето.
Има си специални процедури по унищожаване, претопяване и т.н.