donchev написа:Възможно ли е наказателно дело да бъде разделено да се приложи съкратената процедура по чл.370 и слл НПК за един обвиняемите? В НПК не намерих изричен текст позволяващ такова разделение при това основание.
Няма изричен текст.Няма изрично основание, както би се получило при друга диференцирана процедура- споразумението за един от подс., след което съставът се отвежда.Макар това да не е разделяне в същинския смисъл, единият подс.се споразумява, за него делото се решава със споразумение, одобрено с необжалваем акт, след което за състава настъпват основания за отвод от по -нататъчното разгл.на делото.
Предполагам, че питате за изслушване с "признание на всички факти", макар, че е вярно и за изслушването по точка първа.
Съдилищата отхвърлят искането за предварително изслушване, ако не изхожда от всички подс., аргументирайки се, че целта на института е да се опрости процеса- да се съкрати следствения стадий, а не да се усложни, както и че се нарушават съществено правата на подс, за който диференц.процедура не се провежда.Освен това подс.няма "право на предварително изслушване"
Подобна позиция застъпва ВКС/ поне Р.Ненков- а неговата е и офиц.изказана- в някой от Бюлетините от миналата година/.Аргументите на мен не ми изглеждат много състоятелни/ с изключение на последния - че не е субективно право/-просто по моему в закона има празнина за тези хипотези.Бидейки и съучастници/ като могат да са и независими "причинители" при непредпазливите деяния/ съподс. не са длъжни да имат еднаква проц.позиция, те не са " необх. другари" в наказателния процес, а още по -малко следва проц.поведение на единия да ограничава възможностите за избор на такова на другия.Но на този етап, съдилищата отказват изслушване само на един подсъдим.На мен ми се е случвало три пъти.