Страница 1 от 1

ново дело ли да водя?

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2008, 10:13
от mialore
На мой клиент е уважен граждански иск за 20 000 лева, но осъденият няма никакво имущество. Понеже става въпрос за смърт на пешеходец/бащата на клиента ми/, причинена от МПС, то бих могла да ангажирам отговорността на застрахователя, но изглежда трябва да водя срещу него гражданско дело.Въпросът ми е - в какъв размер да бъде иска, който ще предявя?Предполагам по-малко от уважения граждански иск в нак. процес. Итрябва ли пак да доказвам причинените морални вреди чрез свидетели. Ще съм благодарна за малко съдействие, защото не съм работила с такава материя...

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2008, 11:02
от kpavlova
По -скоро сте за гражд.правни питания.
Май имаше идея /проект/да се променя КЗ в този смисъл-да се изключи възможността за предявяване на граждански иск към виновния водач по време на нак. процес, когато той има сключена „ГО".Целта беше да може да участва застрахователя, като бъде и обвързан от СПН-т.е. само в гражд.процес, инцииран от пострадалия без заплащане на д.т.Не се прие.
Пробвайте първо да ги поканите, с препис от присъдата ,удостов.за наследници и като попълните бланката им, с която им се молите да платят.Вижте в сайта мисля, че на КФН, има търсачка по рег.№ на лек автомобил, за да видите номер на полица и застраховател, ако нямате данни..В сроковете за плащане не съм сигурна 2 седм, 15 дневен.Ще чакате известно време.После вероятно ще трябва иск, ако не успеете да се споразумеете.Често отказват и няма механизъм да бъдат задължени, до каквато и надз.комисия да пишете.Или ще се споразумеете на "половин цена".Можете да претендирате същия размер.Въпросът с "цената на справедливостта" по гр.искове в нак.процес и в гражд. процес по ПТП стои като въпроса със справедливостта при наказването- искове се уважават на 20 000 лева, както и на 100 000 лева, наказанията могат да са пробация и 12 г ЛС.
СПН на присъдата за престъплението / деяние, авторство, вина/обвързва гр.съд.Той не е обвързан досежно съпричиняването/ ако има такова у пешеходеца- предприемане на неправом.пресичане без грижа за самозапазването си и т.н./, т.е. онези въпроси, които не касаят съставомерни обстоятелства.
По въпроса за доказването.Вижте, неосезаемите вреди по начало не подлежат на непоср.сетивно възприемане.Т.е. да се доказва, примерно, че майката и децата на починалия са страдали, по външни индиции за страданието, плакали са неутешимо и са били в траур, граничи с абсурда.В бълг.съд обаче и неимущ.вреди от загуба на близък се доказват .Доказването е в насока - около създадената близка връзка вътре в семейството, т.е. не звучи добре, но горе-долу, доказва се, че човекът наистина ще липсва някому в действителност,има непоправима вреда.Но се приема, по необходимост, че следва да се поправи с пар.еквивалент, поради липса на друг справедлив еквивалент.
За др. гр.пр.въпроси не мога да бъда полезна :oops:

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2008, 11:28
от mialore
Благодаря ви.Излиза,че от гражданския иск в нак процес няма голяма полза...