Страница 1 от 1

Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2008, 20:20
от kenn4o
Колеги, случайно някой от вас да е задържал и изземвал електронна кореспонденция?

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 20:30
от kenn4o
Моля, дайте вашите мнения.

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 20:42
от Inspector_MBP
Който има какво да сподели по темата да не се скатава, че и на мен ми е интересно ! :lol:

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2008, 23:03
от toxic
Аве Кенчо, на курса в Академията не ви ли обясниха как става изземването на електронната кореспонденция?

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2008, 20:52
от Inspector_MBP
toxic написа: Аве Кенчо, на курса в Академията не ви ли обясниха как става изземването на електронната кореспонденция?


Toxic, чета настоящата тема... чета и Вашите предишни мнения (цък)... пък започвам да си мисля, че цитираното Ваше изказване, звучи меко казано неуместно, предвид:
1. Скромния Ви, някокло месечен дознателски стаж в системата.
2. Публикуваните именно от Вас питания във форума, касаещи далеч по-елементарни и откровено учебникарски, постановки в наказатеното право и процес.

Все пак от Вашият пост, оставам с впечатление, че точно в тази област, наказателното право и процес нямат тайни за Вас. Прекланям се към завидното Ви самочувствие и с трепет очаквам да споделите Вашия богат професионален опит по поставения от автора въпрос.

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2008, 00:02
от toxic
Да Ви кажа честно колега инспектор, винаги съм се възхищавал на позициите които заемате по някои въпроси и умението да ги защитавате. Почти всеки ден влизам във форума, но рядко вземам участие /набитото Ви око сигурно го е забелязало/. Има интересни теми които се дискутират, но в някои от тях наистина няма какво да кажа, поради "скромният ми дознателски", респ. юридически стаж. Отговора, който дадох бе по скоро отправен към питащия, тъй като наскоро аз също бях на курс в АМВР, както г-н Кеннчо и там доста изчерпателно обясниха как става изземването на електронна кореспонденция. Ако наистина Ви е интересно бих споделил това което съм научил там. А колкото до това за елементарните въпроси които задавам, може и така да е, но поне не се "залутвам", казано по нашенски...знаеш както кой

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 09 Окт 2008, 19:09
от Inspector_MBP
А дали пък, не съм разбрал по погрешен начин първото Ви съобщение. :oops:

Май май, в случая се оказа, че точно моят пост е неуместен. :? И то доста. Наистина разбрах първоначалното Ви питане в съвсем различна светлина. :roll:
Страшно много се дразня на първенюта, които току навлезли в някаква област, бързат да се помислят за голяма работа, и неистово се злорадстват на всеки чужд пропуск в материята в която, те са "прогледнали".... примерно вчера. Явно случаят не е такъв, и наистина ме е срам, от огромната доза мнителност, с която подходих към темата. Е, нека ми е за урок. :roll:
Що се отнася до елементарните "учебникарски" въпроси... Ами на всеки мислещ човек му е ясно, че прекалих с това си изречение. На теория колкото и ясни да изглеждат нещата, като се сблъска човек с практиката и почва да се чуди за уж "елементарните" неща. И това не го е изпитвал на гърба си само този, никога не е практикувал, а само е философствал и сътворявал гениални теории.
Извинения, приемат ли се ?

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2008, 23:00
от sympatiagata
Kenn4o, иззе ли си вече кореспонденцията докато инспектора и токсик спорят кой е по по най?

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2008, 23:19
от sympatiagata
Случвало ми се е да изземам компютри. Прави се по най обикновения начин с протокол за претъсрсване и изземване. Ако собственикът е съгласен да ти го предаде няма пречка да го направиш с протокол за доброволно предаване. Непосредствено след като ти предат компютъра е добре да му направиш оглед на веществено и да запечаташ кутията му на всички места, от където би могъл да бъде отворен. На листчетата, с които запечатваш трябва да има подписите и на поемните лица. След това си намираш експерт, накойто предоставяш компютъра като в постановлението за назначаване на експертиза посочваш кореспонденцията, която те интересува( имейли, icq и т.н).Общо взето това се прави. Случвало се е и този, чийто компютър изземам да го е форматирал. В този случай експертът ти посочва кога е извършено това. След това ти възстановява данните :) преди форматирането.
По сложно е ако на компютъра няма нищо. Възможно е кореспонденцията да не е в компютъра. Тогава трябва да имаш точни имейл адрес и да изпратиш писмо до съответния мейл сървър пази ли се кореспонденцията и да упоменеш, че трябва да бъде запазена ( възможно е да ти изпратят отговор, че искат прокурорско постановление и меджувренно да изтрият информацията).
Ами, това е общо взето.
Ако бъркам някъде, токсик може да ме поправи. Търпя критики :)

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2008, 14:18
от kenn4o
Аз наистина нямам спомен на курса в АМВР да сме дискутирали този въпрос, или поне не в лекционния курс. :lol:

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 12 Окт 2008, 23:08
от toxic
Това дето го казва Симпатягата не е съвсем точно. Когато при претърсване и изземване се изземе компютър, информацията в него обикновено не е кореспонденция в общоприетия смисъл. Може да има папки, файлове които да имат значение за делото. За товая се назначава експертиза и какво има там ще го каже експертът, след като я изготви. За кореспонденцията, имам предвид имейлите е нужно да има разрешение от съда. Допуска се само когато се налага разкриване или предотвратяване на тежко престъпление и е недопустимо да се извършва в случай на неотложност, както е при претърсването и изземването, т.е. последващо одобрение не може да се направи. За получавене на разрешение е необходимо да бъде направено мотивирано искане в което да се посочи имейл адреса, собственика /ползвателя на пощенската кутия/ и фирмата собственик на сървъра /или както там се казва/. След получаването на разрешението се отива в тази фирма и там в присъствието на поемни лица, техн. помощник и техни представители се изземват всички файлове съдържащи се в пощенската кутия. Като казах изземват, имах предвид че се записват на оптичен носител и след това от него се изготвят вещ. доказателствени средства. Това което каза колегата че се изпращат писма в които се иска запазване на данните от пощенската кутия е вярно. Нещо повече - те са длъжни да запазят тези данни, дори и ако ползвателят на пощ. кутия изтрие информацията. Има си начини. Те немогат да изтрият пощата, защото се нарушава правото на лична кореспонденция.
Проблем настава, когато сървърът не се намира в България, процедурата се усложнява, но това май е друга тема...

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 13 Окт 2008, 18:58
от sympatiagata
Ей на това му казвам аз изчерпателен отговор. Много прецизно сте ме допълнил, колега.
Извинявам се за малко хапливия тон в по- предния си пост, но ми става меко казано неприятно когато някой зададе въпрос, а вместо да получи отговор започват забележцици от страна на други пишещи, без те да съдържат отговор. Все пак целата е взаимопомощ, нали?
Желая Ви приятна вечер!

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2008, 15:08
от satir
интересно, какъв е формата и на какъв носител става тая работа
а как се гарантира достоверност :roll:

Re: Задържане и изземане на електронна кореспонденция

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2008, 23:44
от toxic
Информацията се записва на най - обикновено CD, след което се запечатва в плик, подписан от поемни лица, дознателя и техн. помощник, който трябва да бъде компютърен специалист. Именно подписите на поемните лица гарантират и достоверността. Чувал съм че изземването може и да стане и на флаш памет, но май не се практикува често, въпреки, че е по лесно.