Страница 1 от 1

Заливане с кисилина-Последици и отговорност на извършителя

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 17:03
от plamena26
Напоследък стана ежедневие и едва ли не добър ден хората за какво ли не започнаха да се заливат с кисилина.Най-чести жертви са жените.Не искам да си представям какви последици може да има за личния и професионалния живот едно обезобразяване.Това остава да тегне върху него до края на живота му.Много често стреса става фатален за жертвата и нейната психика.С една дума живота ти е разбит.От лекари разбрах че процедурата по възстановяване и то не напълно може да струва най-малко 100 000лв ако е в България.
Какви са последиците за извършителя.На него обикновено му се повдига обвинение по чл.131,ал.1,т.5-средна телесна повреда по особено мъчителен начин.Наказанието е от 1 до 5г. ЛС.Тоест ако подсъдимия признае вината си ще излезе след по-малко от година!
Тежка телесна повреда не може да се обоснове тук защото нямаме,както казва чл.128,обезобразяване което причинява ЗАВИНАГИ растройство на речта или на сетивен орган.
Бихте ли подкрепили законодателна промяна,в която думата "завинаги" да бъде заменена с "трайно"-което според практиката на ВС ще рече най-малко 30 дни.

Re: Заливане с кисилина-Последици и отговорност на извършителя

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 17:13
от portokal
Добре, аз доколкото разбирам, ти твърдиш, че обезобразяването само по себе си заслужава да е тежка телесна повреда. Не твърдиш, че засягането на сетивен орган или речта за повече от 30 дни (но не завинаги) е качествената разлика, която прави обезобразяването толкова тежко увреждане.
Ако е така, защо не предлагаш самото обезобразяване да е тежка телесна повреда? :roll:

Re: Заливане с кисилина-Последици и отговорност на извършителя

МнениеПубликувано на: 03 Дек 2008, 17:48
от plamena26
Защото по принцип обезобразяване като понятие е твърде разтегливо.Ясно е обаче че ако засегне трайно някой от тези органи,то никак няма да е безобидно и практическия случай е много вероятно да бъде именно заливане със кисилина,нанасяне на дълбоки прорезни рани може би и др. тъй като подобни актове почти винаги засягат в определена степен сетивен орган или речта.
Естествено може да бъде и само обезобразяване,тъй като и то има дефиниция в практиката-а именно в т.5 на Постановление 3/79г.Това също е вариант.
Но трябва да има законодателна реакция,защото зачестилите деяния сочат именно пълен непукизъм у извършителя защото него го чака по-малко от година,а жертвата е наказана доживот.