Страница 1 от 2

Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 10:25
от system
Здравейте, уважаеми колеги ! Преди да поставя проблема, бързам да уточня, че не съм го открил аз - възражението е направено от колега адвокат пред друг колега съдия, и той ми го сподели.
Както знаем, с изменението на НПК със ЗИДЗМВР (ДВ бр. 69 от 2008 г.), съгласно новата редакция на чл. 52 ал. 1 т. 2, разследващи органи са, освен следователите, и служителите на МВР, НАЗНАЧЕНИ (не викам :) ) на длъжност "разследващ полицай". Досъдебното производство е било образувано след горното изменение. Лицето е било привлечено като обвиняем и впоследствие досъдебното производство му е било предявено.
Проблемът е, че колегата, провел разследването, формално все още не е бил назначен на длъжност разследващ полицай, а по време на образуването на ДП, привличането на обвиняемия и предявяването на разследването е бил дознател. В тази връзка, колегата защитник е направил възражение, че разследването не е било проведено от компетентен орган - назначен разследван полицай, а от дознател.
Съгласно чл. 217 (стара редакция) ал. 1 и 5 във вр. с чл. 170 ал. 1 т. 4 от ЗМВР, дознателите (според старата редакция) са били държавни служители. Сега такива са разследващите полицаи. Съгласно § 110 ал. 1 от Преходните разпоредби на ЗИДЗМВР (ДВ бр. 69 от 2008 г.), заварените служебни правоотношения на държавните служители СЕ ЗАПАЗВАТ по реда на чл. 87а от ЗДСл - т. е. при преобразуване на администрацията при преминаване на дейност между администрациите и т. н. служ. правоотношение не се прекратява.
Въпросът е : може ли да се приеме, че по силата на запазеното служебно правоотношение съгласно § 110 от ПР на ЗИДЗМВР, дознателят по право се "превръща" от дознател в разследващ полицай ? Или служебното правоотношение няма връзка с процесуалните правомощия на разследващия орган и за да се "сдобие" с правомощия по разследването, той трябва да бъде назначен с нарочен акт за разследващ полицай, в какъвто смисъл е буквалният текст на чл. 52 ал. 1 т. 2 от НПК ?
Как мислите вие ?

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 10:54
от Гост
:lol: На тия, дето ги преправят честичко законите, може да им се види простичка смяна на названието.
Предполагам, идеята на тази поредна глупост, бе желанието за въвеждане на друга такава-извън назначените със заповед дознатели, да могат да се възлагат функции по разследване и на други служители на МВР, определени със заповед- невисшисти и прочие, ама кой ти гледа...
Така или иначе, би следвало да се приеме, че /както сте се изразили/ дознателят по право се "превръща" в разследващ полицай, иначе последствията ще са лоооши, и не само в този случай. :lol:
Заварените служебни правоотношения на държавните служители се запазват, дознателите "бяха" такива, сега такива са разследващите полицаи, функциите са същите, правомощията са същите, хората са същите :lol:
Като цяло- законодателни глупости с възможни сериозни последствия, ако някой вземе, та направи друго тълкувание, и адвокатски пинизи :lol:

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 10:59
от 1968
Никакъв проблем от процесуална страна.Адвоката си търси под вола теле и си оправдава хонорара.Надали някой/наблюдаващия/ изобщо ще му обърне внимание на възражението.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 11:04
от system
С оценката на законодателното извменение съм напълно съгласен. Най-малкото, следваше поне една преходна разпоредба да включат, че заварените дознатели придобиват процесуалния статут на разследващи полицаи, а за останалите (които не са били дознатели) да е необходимо назначаване.
Май наистина разрешението за "приемственост" е по-удачно ... или поне "по-целесъобразно". Ако се приеме, че това са различни процесуални субекти, ще стане Содом и Гомор - поне двеста дела ще трябва да се върнат от август досега.
В крайна сметка, не можем да разглеждаме служебните правоотношение откъснато от процесуалните правомощия. Именно защото, процесуалните правомощия (като служебни задължения) са част от служебното правоотношение. И след като то се запазва и процесуалните правомощия са същите, приемствеността би била добре обоснована.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 11:10
от system
Така е, 1968, но (пак казвам - чисто формално) според чл. 52 от НПК разследването се извършва от назначени разследващи полицаи. Към датата на образуване на ДП, привличане на обвиняемия и предявяване на разследването колегата още е бил дознател. По буквата на закона и разглеждайки чл. 52 от НПК откъснато от преходните разпоредби на ЗМВР, назначаване за разследващ полицай няма. И тъй като процесуален субект "дознател" в НПК не съществува ... хонорарът оправдан :D

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 14:16
от kpavlova
След дълга борба на мотиви :lol: се присъдениявам към общото Ви мнение :oops: Не става това възражение.Аз като не мога да разбера некоя законодателна мисъл - мотивите на законопроекта - ако ги има де :)
Каква е целта на законодателя да "развенчае" дознателите в разследващи полицаи.
Ето каква е целта според законопроекта - мотиви :
"Въвежда се фигурата на разследващия полицай. С нея се цели
разширяване на кръга на разследващите органи за осигуряване на своевременно,
законосъобразно и ефективно извършване на разследването в досъдебното
производство. Предложението е съобразено и с препоръките, направени в
мониторинговия доклад от 16 май 2006 г. на Европейската комисия, докладите от
партньорските проверки в областта на вътрешния ред, докладите от Експертната мисия
за сътрудничество и оценка, проведена в периода 11 – 17.04.2007 г., в Доклада относно
напредъка на България по отношение на съпътстващите мерки (27.06.2007 г.), както и в
Междинния доклад на Европейската комисия до Европейския парламент и Съвета от 4
февруари 2008г. Въвеждат се две категории служители на Министерството на вътрешните
работи с разследващи функции: 1)“разследващ полицай” – това са сегашните служители
на МВР, назначени на длъжност “дознател”, за които се запазва изискването да
притежават висше юридическо образование и правоспособност
; и 2) полицейски органи,
на които със заповед на министъра на вътрешните работи е възложено провеждане на
разследване.
Предлаганият модел за полицейско разследване, от една страна отговаря
по своята същност на съществуващата традиция по отношение на статута и
правомощията на служителите, извършващи разследване по досъдебни производства,
а
от друга, на утвърдената практика в дейността по разследване в страните от ЕС.
Промяната ще даде възможност да бъдат по – ефективно съчетани правомощията по
разкриването и разследването на престъпления, както и да се осигурят по-голям брой
служители с разследващи правомощия...."


Материалната компетентност на разследващия орган е основание за валидност на извършените процесуалноследствени действия в досъдебното производство като част от наказателното производство.Изчезнала ли е тя на дознателя?Мисля - не :oops:

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 14:39
от system
С други думи, можем да приемем, че дознателят по старата редакция на чл. 52 и разследващият полицай по новата редакция са един и същ процесуален субект !?!

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 14:43
от kpavlova
Ами -мисля да, и де юре, и де факто, и телом, и духом :oops: :)

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 14:53
от system
:lol: Благодаря от името на колегите. Отивам да ги зарадвам :)

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 15:18
от lama_andy
Колеги , имате ли представа , коя длъжност от разследващите полицаи ще се признава за юридически стаж , дали само старшите или и разследващите полицаи.Знам , че имаше дискусия преди време по тоя въпрос , но много мои колеги се колебаят дали да кандидатстват за тая длъжност ако не се признава за юридически стаж

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 15:51
от system
според мен е за длъжност разследващ полицай, без значение дали е "старши". Единственото, което е от значение, е завършено висше юридическо образование - орг. от чл. 164 ал. 6 от ЗСВ

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2009, 21:49
от marmarinov
Вероятно, вече сте зарадвали колегите, но и аз да се приобщя към казаното. Ако случайно Господаря на досъдебната фаза, реши, че под вола има теле, вместо да кара полицая да търси бИберон, да пейстне привличането. :wink: Впрочем такива проблеми създаваха пред съда, някои адвокати и за други вид разследващи-следователи към прокуратурата, че законодателя беше ги определил да разследват само по глава първа от НК. След първите пропуснати покрай ушите възражения, прокурорите извършваха всички действия по разследването с обвиняемия от свое име, а останалото с възлагане на отделни действия :wink: . Не съм чувал за отменени присъди, но знае ли човек може да има някоя със засекретени мотиви :P :lol:

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 09:53
от system
Такова "изчистване" чрез преповтаряне на следствените действия също е вариант. Проблемът е с делата, които са вече в съда. За да се "пейстне" привличането, трябва да съдът да върне делото. Затова гледахме да намерим друг вариант - всъщност, този, до който ни помогнаха да стигнем във форума.
И на районните съдилища, и наши присъди не са отменяни на това основание. Мотивите досега не са били засекретявани :lol: , така че информацията е достоверна.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 10:43
от dideto
Не виждам смисъл да се повтарят каквито и да е действия. Преди два или три месеца имаше подобно възражение при предявяване на разследването по едно наблюдавано от мен ДП. Никой не взе това възражение на сериозно. Присъдата вече влезе в сила. В интерес на истината, не мога да разбера причината да се прави подобно възражение.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 14:33
от Гост
:lol: Систем, дълго време конституцията сочеше следствието като единствен орган, който провежда разследването по наказателни дела. И това продължи доста години след създаване на полиц.дознание.
След като тогава не се правеха възражения, че разследването е проведено от нелегитимен орган, шансът да мине такова сега, ми се види минимален.Това би предизвикало сериозен "трус". :lol:
Колега Павлова, относно целесъобразността отново да се въведе възможност на полиц.служители да разследват въз основа на заповед, можем много да поспорим, ако имате желание. :lol:И ще се обоснова, ако тръгне дискусия.
То, всъщност вече доказа своята нецелесъобразност,и именно заради това бе отменено.

Експериментите в тази насока бяха потресаващи. :roll:
Първо дадоха право да разследват на неюристи-дознатели, за известен период от време бе валидно и горното- и полиц.служители, на които това е възложено със заповед- отново без оглед ценза.
Дознанието тръгна без опитни кадри в него, които да обучат останалите. Впоследствие няколко пъти удължаваха срока, в който дознателите-невисшисти можеха да продължат да работят, защото тъкмо се бяха обучили и се въведе изискването за висше образование.Това пък наложи да се назначават кадри-висшисти, но без опит.
По едно време образованието можеше да бъде не само юридическо, но и друг вид.
Не следя, признавам си правените промени в ЗМВР. Едно е сигурно-никога не са били домислени.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 15:04
от kpavlova
[quote]относно целесъобразността отново да се въведе възможност на полиц.служители да разследват въз основа на заповед, можем много да поспорим, ако имате желание[quote]
О, не :lol: изобщо няма да спорим,постигнали сме съгласие, смятам.
Онова горе бяха мотивите на законопроекта - цитат :) Направо си ги копирах, както са си внесени в НС :) Илюстрация само - какво е искал да каже автора.
Деликатно казано - имаше някои недоразумения преди, доколкото съм виждала :oops: , които дано не възкърснат пак ..из пепелта :) .

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 29 Яну 2009, 23:05
от dino6506
не е ли по лесно, бързичко в МВР да си пуснат заповедите с новия щат на разследващите...забравих - така юристите им май ще станат по-старши от приютилите се от скоро в "разследването" бивши ОР - от службичките подлежащи на "закатаване" - съкращаване де ... пак вътрешно ведомствени игрички - да се оправят ... :wink: Пък за разликата между законосъобразност и целесъобразност на съдебните решения ... отдавна се произнасят в Брюксел ... накрая някой ще заинати и ... :mrgreen:

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 08:08
от ludi
По-голяма глупост от това разследващите да са само юристи няма. Глупаво е също така само определени хора/разследващи полицаи,пък били и те не юристи/ да имат право да вършат действия по разследването. Какъв ви е проблема ОР и РИ да си водят неизвестния извършител , а когато той стане известен да можеш да им възлжиш да извършат някои и друг разпит, оглед или претърсване. Въобще не става дума те да повдигат обвинения и да водят цялостно разследване срещу известен извършител. При този огромен човешки ресурс в МВР е грехота РАЗСЛЕДВАНЕТО да буксува и да се провалят дела поради прекомерна натовареност на разслеващите. Всъщност проблема си е ваш , водете си неизвестния, скъсвайте си задниците да вършите абсолютно всички действия, денонощно ходете на работа и после се оплаквайте ,че делата се провалили ,защото сте били много натоварени и не сте успели да действате бързо и ефективно . Аз приключих с полицейското разследване и никак не съжелявам за това.

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 13:09
от razli4na
Колегата поставя много интересен въпрос. Признавам, че не съм във вихъра си в нак. право, но от чисто проф. гледна точка проявявам интерес към темата.
В нак. пр. формалността е от изключително значение. Прав е адвоката, според мен колега Систем. Аргументите:
Щом като, съгл.чл. 6 от Конв. за защита правата на човека и осн. свободи, всеки има право на справедлив процес, гледан от независим и безпристрастен съд, създаден в съответствие със закона /цитирам по памет/, то това изискване ще е аналогично и за разследващия орган- той също ще следва да е създаден в съответствие със закона. В конкретния случай кой е закона, в съответствие с който е създаден органа, образувал, водил и предявил обвинението?
За тези, дето ще ме анатемосат, предварително призовавам: Дайте ми аргумени и с тях оборете това становище!

Re: Разследващи полицаи и дознатели - правомощия

МнениеПубликувано на: 30 Яну 2009, 13:22
от razli4na
Относно поставения въпрос за служебни и процесуални правомощия и отношения. Считам, че тоя аргумент в случая няма да проработи. Служебните провоотношения са действащи спрямо страните работодател- служител, сиреч трудовоправни. Процесиалните правомощия, обаче са такива ПО ЗАКОН /и аз не викам/. С други думи, по закон държавата възлага функциите на органа, а не работодателя по служебните правоотношения.