Страница 1 от 1

svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 10 Май 2005, 17:54
от pitasht
Zdraveite,

Interesuva me dali v nakazatelniia proces mogat da se dowedat svideteli i da se iska togava v zasedanieto da badat dopusnati i razpitani?

Blagodaria

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 10 Май 2005, 22:03
от Ant
estestveno

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 11 Май 2005, 09:05
от Иво
Интересно ми е свидетел ,разпитан пред съдия в досъдебно производство,преди да има обвиняем,дали е меродавно?Все пак нали обвиняемия и неговия защитник трябва да зададат въпроси на свидетеля?Да не говорим че разпита е правен в съответното РПУ ,не в съдебна зала и то 3 часа след като свидетеля е бил бит и изнасилен?
Може ли да не се допуска да се чете протокола на неговия разпит в съдебно заседание и на ново да се разпита?

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 11 Май 2005, 19:46
от прокурор
В съдебно заседание могат да бъдат призовани и разпитани лица,които не са посочени като свидетели в приложенията на изготвения обвинителен акт. Следва прокурора или защитника да поиска от съда допускането на разпит на подобни лица,след което съда се произнася по така направеното искане с определение.

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 12 Май 2005, 08:16
от nikilex
прокурор, поискай от съда допускането на разпит на подобни лица, неучаствали в досъдебното пр-во и веднага ще искам делото да бъде върнато за доразследване

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 12 Май 2005, 09:20
от Bl
ами!!! за съда липсва процесуално основание да върне делото за допълнително разследване, само защото възниква необходимост от разпит на на нови свидетели. даже напротив. трябва да ги изслуша, за да си осигури в пълен обем разкриването на обективната истина по делото.

Re: svideteli v nakazatelen proces

МнениеПубликувано на: 15 Май 2005, 10:41
от dinev
Такова процесуално - следствено действие, като" разпит на свидетел пред съдия", преди да има привлечен улиен ( или обвиняем ) си е напълно меродавно, тъй като все още нямаме субект, привлечен към наказателна отговорност, който да се ползва от правото си да присъства на провеждането на следствените действия (каквото е и разпита). Освен това, използва се възможността, допусната от закона да се разпита важен свидетел, без да се намесва защитника, с оглед по - пълното доказване на обвинението. В момента, в който бъде привлечен към наказателна отговорност (бъде разпитан в качеството на уличено лице, респ. - обвиняем, като му се посочи по кой текс е обвинен, едва тогава става уличено лице). Освен това, ако важният свидител на фазата на съдебното производство реши, че не си спомня нещо,( и т.н. при предпоставките на чл.279, ал.1 от НПК), винаги могат да му бъдат прочеени в съдебно заседание "важните" за оБвинението показания . Това, че разпитът е правен не в съдебна зала, а в РПУ, не е процесуално нарушение, тъй като в закона се казва "разпит пред съдия". Съдията може по негов почин да прецени къде да се извърши разпитът ( за сравнение - на фазата на съдебното следствие - да реши, че е наложащо извършването на съдебно - следствени действия извън сградата на съда, като например повторен оглед на местопроизшествие, и т.н.). Така че, г-н адвокат търсете други "дупки".