някой си пследовател написа:ОБВИНЯЕМИЙ........с цялото ми уважение към Вас - просто не сте в час. Ако вземем да коментираме изявленията на цялата престъпна гилдия от криминални елементи.....просто няма да ни остане време - а колкото до Вашата наказателна отговорност тук никой не може да вземе отношение тъй като никой няма такова право - ще наруши закона!!! Закона за съдебната власт забранява това!!! Следва да го знаете - никой от нас няма право на предварително мнение както по дела които са ни възложени, така и по дела които не са ни възложени - КАТЕГОРИЧНА ЗАБРАНА СЪЩЕСТВУВА!!! И тя е фиксирана точно в закона. Не се учудвайте че Вашите теми няма да бъдат коментирани от професионалсти - просто закона им го забранява - нарочно акцентувам. Това е земно положение, а не извънземно....
Прокурорът още във второто си изречение в обвинителният акт се опитва да заблуди Уважаемия СЪД, като е пропуснал да напише стойността на стоката, която е била 4’690’000 лева, а вместо това е посочил сумата за плащане, която е била 3'470'600 лева, по сключения договор за покупко-продажбата на 469'000.броя газови запалки за еднократна употреба.
Пропускът който е направил прокурорът е много съществен, а точните параметри на издадената фактура от СП“ТЕРСНАБ-Стара Загора” (териториалноснабдителна организация със 100% държавна собственност), а също така и в договора за покупко-продажбата на въпросните газови запалки са следните:
469'000.броя – газови запалки за еднократна употреба
10.лева – цена за една бройка
4’690’000.лева – стойност на стоката
1'219'400.лева – търг. отстъпка 26% от крайната цена на стоката
3'470'600.лева – сума за плащане
Прокурорът е написал: На 10.09.1991г. бил сключен договор за покупко-продажба със СП"ТЕРСНАБ"-Стара Загора. По силата на сключения договор КФ"КОМПРОМИС" закупила 469'000 броя газови запалки, като съгласно т.1 от същия договор фирмата купувач следвало да заплати равностойността им в размер на 3'470'000 лева /неденоминирани/ в тримесечен срок от получаването им.
Защо е толкова важна стойността на стоката, защото това е цената на стоката (10 лева за една запалка), и защото тази продажба е била извършена от СП”ТЕРСНАБ-Стара Загора” след датата 11.Март.1991г., когато вече е била настъпила много същественна промяна в законодателството със Законът за изменение и допълнение на ЗДО (ДВ бр.19 от 1991г.) в сила от 11.Март.1991г. и всички събития описани в обвинителният акт, са се случвали по време на действието му.
До 11.Март.1991г. законите и наредбите са разрешавали продажбата на стоки, на едро, на цени без включен(платен) данък оборот – “ДО”, като за целта продавачите е следвало да правят съответният запис във фактурите си, т.е. да указват колко е ДО и дали е платен или не. Ако във фактурата липсвал запис, че ДО е платен, се приемало, че цената е без включен(платен) ДО.
След 11.Март.1991г. чрез ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.) вече е било забранено да се продават стоки без включени(платени) ДО и/или АКЦИЗ в цената им, и вече не е било необходимо продавачите да указват(записват) във фактурите колко е данъкът и дали е включен(платен). Всички стоки, ако не са суровини, задължително са се продавали на цени с включени(платени) данъци, независимо дали са се продавали на едро или на дребно.
Освен това до датата 11.Март.1991г. данъкът АКЦИЗ в България никога не е съществувал, той е бил въведен за първи път, и пак със същият закон: Законът за изменение и допълнение на ЗДО (ДВ бр.19 от 1991г.)
Чл.1.Ал.1. от ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.) С данък върху оборота и с акциз по този закон се облагат оборотите от продажби на потребителски стоки, произведени в страната, оборотите от извършване на услуги и оборотите от внесени в страната стоки.
НАРЕДБА №1 от 15 Април 1991г. за прилагане на ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.)
Чл.1.Ал.1. С данък върху оборота или акцизи се облагат стоките и услугите от местно производство и внос, реализирани за крайно потребление.
Чл.1.Ал.2. Крайното потребление обхваща продажбите, извършени от местни производители и от вносители, на:
• населението;
• организациите на бюджетна издръжка;
• предприятия за търговия на едро, дребно, обществено хранене и изкупуване;
• предприятията за вътрешно обзавеждане и ремонт на стопанският инвентар;
Чл. 12. Пласментните и териториалноснабдителните организации, когато извършват реализация за крайно потребление, прилагат общите разпоредби на закона и наредбата.
Заключителни разпоредби
§ 1. Законът за изменение и допълнение на Закона за данъка върху оборота (ДВ, бр.19 от 1991г.) и тази наредба се прилагат от 11 Март 1991г.
Във връзка с горе изложеното, през месец Септември 1991г. ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.) не е разрешавал да се продават стоки, без включени(платени) данъци - Чл.1.Ал.1. от НАРЕДБА №1 от 15 Април 1991г. за прилагане на ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.). Това е било възможно до 11.Март.1991г., а след тази дата всички стоки са се продавали и/или препродавали с търговски отстъпки, затова и КОМПРОМИС е закупила газовите запалки на крайната цена 10 лева за една бройка, и с търг. отстъпка от 26%.
Направеният пропуск вменява виновност, защото по нататък прокурорът ще твърди, че в цената на закупените през месец Септември 1991г. газови запалки, не е бил включен(платен) акциза, което пък е било невъзможно и забранено със ЗДОА (ДВ бр.19 от 1991г.) в сила от 11.Март.1991г.
Внасянето или плащането на данъците ДО или АКЦИЗ е било задължение на производителите и вносителите, а продажбите и/или препродажбите на едро, са се извършвали на крайна цена и чрез търговски отстъпки и без да се променя крайната цена на стоките.
Чл.2. от ЗДОА ( ДВ, бр.19 от 1991г.) Данъчно задължени са юридическите и физическите лица, едноличните и колективните фирми на граждани, които са производители (вносители) на облагаеми с данък върху оборота и акциз стоки и услуги на територията на Република България.