Страница 1 от 1
кредитоискател и съсобственост
Публикувано на:
17 Окт 2006, 17:17
от vetka
Моля за помощ по следния казус:имам съсобствен имот с брат ми, който е решил да стане втори кредитоискател за голям кредит-казва че няма да има ипотека, но все пак застрашена ли е собствеността му, а оттам и моята?Ако е застрашена мога ли да направя нещо за да стопирам нещата?
Публикувано на:
17 Окт 2006, 22:58
от gosho72
Брат Ви може да учреди ипотека върху своята идеална част от имота или по точно казано-върху притежавания от него съсобствен дял.Не уточнявате вида на съсобствеността,но така или иначе Вие и брат Ви следва да сте наясно за реда на учредяване и особено за способите за погасяване на ипотеката.
Публикувано на:
18 Окт 2006, 08:43
от vetka
съсобствеността е в идеални части по наследство.Лошото е, че ако кредитът стане изискуем банката ще ни предложи да изкупим нейния дял,ние няма да можем и ще трябва да изкупят нашия или да отиде на публична продан и да се продаде на смешна цена.Въпросът ми е мога ли да се противопоставя на тези действия на брат ми сега преди да е станал кредитоискател.
Публикувано на:
20 Окт 2006, 17:06
от pitasht
В общи линии зависи къде се намира имота и колко струва, но практически макар и банката да има право да продаде имота, няма да може защото според мен няма да има кой да купи 1/2 от имот и да търпи чужд съсобственик 8това си е доста относително, но практиката в живота говорят, че е така/. пак казвам зависи от цената и местоположението, но много малко хора се навиват да купят такива имоти. Така, че ще можете да участвате в продажбата, като изчакате падане на цената на дела и го изкупите евтино.
Друг вариант е Банката да се съгласи да си вземе само дължимите пари-става въпрос за суми под пазарната цена на дела на брат ви, като за тях ще станете собственик на целия имот.
Последен варинт-да започнете делба с брат си, но разбирам че не можете да му наплатите, затова остава възможността да го изкупи той или целия имот да излезе на публична продан, ако никой не го иска. Тогава по-може да се вземе реална цена, защото се получава цял имот, а не половин идеална част.