ingener написа:Привет на всички за хубавия форум ! Да попитам за един казус . Започнал съм работа като автомонтьор на 15 не навършени години през лятото на 1985 година и до навършване на 16 години имам 1 година и 2 месеца трудов стаж който ми е отразен в трудовата книжка съответно мога да извадя и УПта от бившото ДСО Мототехника и автосервизи . Тогава такъв беше закона за да учиш вечерно или задочно след осми клас трябваше да работиш. Можеше и да не учиш но да работиш беше задължително . До пенсионирането има много време но покрай пенсионирането на един колега и ядовете с ваденето на УПта реших да погледна как стоят нещата при мен и по навреме да си извадя всичко щото след още 20 години ако сме живи и здрави ще е съвсем мътна и кървава . Звъннах в НОИ и от там ми казаха че не признават трудовия стаж под 16 години .
В НОИ, ако им пишете, навярно ще ревизират становището, дадено от консултант с неясен статут дал отговор на прима виста без да отчете факта, че по КТ отм. е допустимо да се сключват трудови договори и с деца.
ingener написа:Рових рових и не мога да намеря основанието . По сега действащия КТ ясно но аз тогава работех по стария от 1951 който с много ремонти и допълнения си е бил валиден до 1999 година . Там намерих че само трудовия стаж под 15 годишна възраст не се признава защото се осигуряваш само за трудова злополука . .
Боя се, че нещо не сте разбрали - към момента, когато сте полагал труд за относимия период чл. 113 КТ отм. е забранявал приема на работа на малолетни ( под 14г.), от 14-16 в изключителни случаи и с разрешение на ИТ, стига да не става въпрос за тежки или вредни за здравето работа и нощен труд.
И, не- не сте осигуряван само за трудова злополука - държавното обществено осигуряване се разпростира задължително върху всички работници и служители, заети в държавни, обществени, кооперативни, смесени или частни предприятия, учреждения или организации, или при частни лица, независимо от характера и продължителността на тяхната работа и начина на заплащането й ( чл. 145 КТ). Осигуряването на работниците и служителите възниква от деня, в който те са започнали изпълнението на задълженията си по трудовото правоотношение, и продължава през времето, което се зачита за трудов стаж ( чл. 4 от ПП дял ІІІ от КТ), като невнасянето на осигурителни вноски от работодателя не ви лишава от право на пенсия( чл. 149 КТ).
Нормите на материалното право се четат към относимия период ( 1985-1986г.) и както вече казах, времето, през което сте полагал труд по ТД е признато съгласно трудовото ни законодателство за трудов стаж, а съгласно параграф 9 КСО се признава за осигурителен стаж.
Взимайте си УП.
КТ*- визирам отменения КТ от 1951г.
п.п. защо не погледнете една интересна тема, пусната днес:
viewtopic.php?f=5&t=56188 - проверете и колегите, какво ще отговорят.