Страница 1 от 2

ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 01 Май 2005, 14:43
от marti99
Ено момиче твърди че сам баща на детето й.Как мога да докажа обратното и каде да направя тоя тест за бащинство.Чух че детето трябва да наварши 1 година.Тя иска да ме съди за издръжка-според мен първо трябва да докаже че детето е мое.Така ли е и какво да направя?

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 01 Май 2005, 15:30
от Гери
Здравейте, в действителност сте прав, че е необходимо първо да се установи произхода на детето, т.е. дали вие сте негов баща и чак след това въпросната дама може да предяви претенции за издръжка. ГПК, в чл.272 (по памет, дано не ви подвеждам) допуска иска за установяване на бащинство да бъде съединен с иск за издръжка, но не дава възможност същата да бъде търсена за минало време.
Ако се ще се извършва ДНК анализ е необходимо детето да е навършило поне 6 месеца.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 01 Май 2005, 19:45
от Галина
Първо следва да се докаже,че Вие сте бащата и едва тогава може да бъдете осъден за заплащате издръжка.В случая сте прав!

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 02 Май 2005, 23:32
от Ant
Което означава, че не е Ваш ред, да водите иск.

Изчакайте, заплахите й, да се превърнат в действия (ако сте сигурен в себе си, разбира се). В съдебното производство за установяване на бащинството, което тя трябва да проведе, ще се установи или отхвърли фактът на Вашето участие. Там, вече ще Ви трябва професионалист (-ка) за помощ.
До влизане в сила на с. решение, което да сочи Вас като родител, не дължите издръжка.
До тогава, та (може би) само Ви блъфира.

Успех.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 03 Май 2005, 16:44
от syn4oto
Точно така!

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 07:48
от shveda
Мой съвет: наистина изчакайте майката да заведе иск за установяване на произхода на детето от Вас и тогава направете Вашите възражения, които трябва да подкрепите с доказателства. Това естествено са: свидетелски показания и съдебни експертизи. Обикновено искането и заплащането на такава експертиза става от ищеца, защото той трябва да докаже иска си. В различните съдилища има различна практика, но при нас Съдът назначава първоначално гинекологична експертиза /около 80,00 лв./ и кръвногрупова /около 230,00 лв./. След това в зависимост от тях може да се назначи и ДНК /около 800-1000 лв./. Ако кръвногруповата експертиза сочи Вас като вероятен баща, не му мислете и поискайте ДНК, само тя може да каже дали действително е така. В крайна сметка всички разноски по делото ще се възложат върху този, който, "изгуби".
Но въпреки това си помислете, дали не е възможно това дете да е Ваше. Успех.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 09:09
от вяра
преди 4 години родих дете по време на брак . детето ми не е от съпруга с когото живея. искам да се разведа и да установя бащинството от истинския баща на детето ми . има ли такава правна възможност?

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 09:54
от ян
Има,има Вяра-повече информация от колега-адвокат на място.Успех!

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 10:09
от Гери
Здравейте Вяра,
Не слушайте глупости, няма правна възможност. СК е категоричен, произхода може да се оспори в срок от 1 година от раждането от майката и в срок от една година от узнаване за раждането от бащата (съпруга на майката). Така наречения биологичен баща няма абсолютно никакви права. Ако някой ви баламосва, че може да стане с декларация или нещо друго, само ще ви вземе парите!
И да не съм голословна ето и текста от СК, който урежда въпроса за произхода, при деца с установен произход:
Чл. 33. (1) Съпругът на майката може да оспори, че е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от узнаване на раждането.
(2) Майката може да оспори, че съпругът й е баща на детето, като докаже, че то не е могло да бъде заченато от него. Този иск може да бъде предявен до изтичането на една година от раждането.
(3) В случая на чл. 32, ал. 2, ако оспорването от страна на втория съпруг бъде уважено, за баща на детето се счита първият съпруг, който може да предяви иск за оспорване на бащинството до изтичане на една година от узнаването на решението, но не по-късно от три години от влизането му в сила.
(4) Не се допуска оспорване на бащинство, когато майката с писмено съгласие на съпруга си, дадено пред управителя на съответното заведение, е оплодена изкуствено или е родила дете, заченато с генетичен материал от друга жена.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 14:08
от иванова
апсолютно. В настоящия момент нямате никаква възможност да установявате бащинство. За това е нормално първо да се уреди семейния статус и след това да се раждат деца, защото се получават такива нелепи ситуации. Ако не дай си боже се случи нещо с вас, върху детето ще има права съпругът ви , а не действителния му баща. Така че човек трябва по отрано да обмисля нещата

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 14:15
от nadja
подкрепям Гери

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 04 Май 2005, 16:37
от shveda
Да, Гери е права, така стоят нещата. Има една неправилна, но законна възможност - след развода, ако е налице съгласие на съпруга Ви и на биологичния баща, тогава скривайки истината от съда за действителният произход на детето, може биологичният баща да го осинови. Но не предприемайте нищо на своя глава, нека всичко това го свърши адвокат, защото има някои тънкости.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 08 Май 2005, 17:46
от Койчо от Конаре
Да, може да го осинови - ако се ожени за майката обаче. Или ако се извърши само непълно осиновяване.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 08 Май 2005, 19:12
от Onzi ot Koinare
хич не ти трябва някаква експертиза. След като жената не ти харесва, а това се потвърждава от твоите думи, че не сте женени, то тогава тя няма право на иск, нито пък ти си длъжен да се подлагаш на експерименти.съдълищата разглеждат по ГПК само правни отношения, което са предпоставка за гражданския процес. А интимните, ако си имал такива, не могат да бъдат предмет на искова молба. Допуснат ли я, то съдилищата се явяват като сутеньори, да ге говорим, че адвокатите искащи да взумат участие са в същност сутеньори.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 09 Май 2005, 17:47
от Койчо от Конаре
Imperatore, tova pak li si ti, bre?! :-D :-D

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 11 Май 2005, 17:55
от Гери
Ако си юрист, защо не си чел СК и ГПК!

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 11 Май 2005, 18:18
от Иван
Може ли да се намеся по въпроса на Вяра? Гери, по принцип си права, ако Вяра ЖЕЛАЕ да оспорва произход от бащата. Тя обаче иска друго-да се разведе и да установи бащинството от другия баща. Това е съвсем различно, нали? Казвам го от опит. Имах абсолютно същия случай. Инициативата беше в майката, която от няколко години бе разделена със съпруга си и живееше на съпружески начала с друг мъж, от когото има дете. Съпругът, който е законен баща на детето, се съгласи преди иска за развод да заведе иск за оспорване на бащинство в едногодишен срок от УЗНАВАНЕТО. Процеса си беше чисто симулативен, с един свидетел-биологичния баща на детето, без експертиза, с едно съдебно заседание. Всичко-три месеца от подаване на исковата молба до влизане в сила на решението. Последва развод и проблемите бяха решени. Сега майката и биологичния баща на детето, който го припозна, стягат сватбата. ЧЕСТИТО!

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 11 Май 2005, 18:42
от Койчо от Конаре
Да, но Вяра казва "детето ми не е от съпруга, с когото живея". A детето e на 4 godini.
Щом живее с него, значи той знае за раждането. Дали съдът ще се навие да се направи на разсеян и да приеме, че не са живеели заедно и съпругът не е знаел? Може би да, но не знам.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 13 Май 2005, 08:11
от shveda
Така, но е несигурно и зависи от съпруга и съдията. Може да пробвате, но трябва да докажете "незнанието на раждането" от съпруга.

Re: ТЕСТ ЗА БАЩИНСТВО

МнениеПубликувано на: 13 Май 2005, 14:42
от 11111111
Аз съм го правил по време на брака - съпругата завежда дело в ОС и със един свидетел (биологичния баща) се решава всичко. Настоящия съпруг няма интерес да не съдейства, защото може да му се наложи да плаща издръжка и на това дете.