Страница 1 от 1

относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 14:27
от berta0563
Въпросът ми е следния. Може ли да се промени размера на опредлената в споразумението издръжка при развод по взаимно съгласие при настъпила промяна на обстоятелствата или на някакво друго основание. Какви са шансовете на бащата при евентуално дело тъй като за ново споразумение и дума не може да става. А промяната на обстоятелствата се изразява в това, че майката е сключила отново брак

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 14:33
от monteskio
В случай, че са изминали повече от 6 год. от постигане на споразумението и майката има възможност да плаща по-голям размер на издръжката - няма проблем да се измени размера в границите установени от МС - 30лв - 80 лв, и само в изключителни случаи - над максимално определената граница.


MONTESKIO

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 14:48
от berta0563
Жалко...изминала е само година от споразумението. Излиза че бащата няма никакви шансове при иск за нейното намаляване

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 15:05
от Ant
Потърси и други променени обстоятелства..
+ за кого е била издръжката - за дете или за бившата? - Ако е за бившата, въпросът е излишен: отпада всяка издръжка.

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 19:02
от berta0563
Издръжката обаче е за дете

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 20:11
от monteskio
Няма никакъв шанс за намаление! Дори и да е безработен/ лицето може умишлено да е постави в това положение/ не би се намалила издръжката.Все пак е негово дете и си има отговорности. Но нищо не пречи да се опита....

MONTESKIO

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 24 Май 2005, 20:20
от Галина
Шанс за намаление на присъдена издръжка бащата няма. Това,че бившата му съпруга е скючила втори брак,не е обстоятелство,което да води до изменение на издръжката.Това,че жената се е омъжила повторно не е основание бащата да смята,че видите ли тя вече е омъжена,има кой да се грижи за нея и детето му няма нужда от толкова пари.Все пак той издържа детето си, а не бившата. размерът на издръжката не е толкова голям/бих казала дори смешен/,за да иска някой,който е осъден да плаща някакви си смешни 40-50 лева да плаща по-малко.Все пак,който си има деца-да си мисли!А това че нямал работа-ВЪОБЩЕ НЕ ГО ОПРАВДАВА.Предполагам,че е здрав,прав мъж и ако иска ще намери.нека да насочи натам енергията си, а не в посока да спести 10-15лева.

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 25 Май 2005, 00:01
от berta0563
Въпросът не опира до 15-20лв. а до хиляди както в левове, така и във валута. Разводът е извършен по българското законодателство, но се отнася до БГ граждани пребиваващи в чужбина. Издръжката е била завишена под предлог властите на другата държава да се убедят, че майката има средства за да и позволят да остане да пребивава в съответната държава.
Попитах всичко това по две причини. 1. Защото сега вече майката има законно право да остане след като се е омъжила за гражданин на тази държава и няма опасност да я накарат да се върне в БГ и 2. Защото се оказва, че утвърдената издръжка е дори над максимума на същата тази държава.

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 25 Май 2005, 08:16
от shveda
Тогава пробвайте. А защо не заведете иска в български съд? Трябва да потърсете съд. практика в това отношение на съдилищата в съответната държава.

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 25 Май 2005, 18:27
от Галина
Тогава не търсете връзка с нашите закони, а се посъветвайте с адвокати,практикуващи в съответната държава.

Re: относно завишена издръжка...

МнениеПубликувано на: 25 Май 2005, 18:33
от gergana krasteva
При съществено изменение на обстоятелстата ,изразяващо се в промяна в нуждите на детето или във възможостите на майката да дава по-голям размер на издръжка може да се подаде искова молба в съда с правно основание чл 86 от СК за увеличение на присъдения размер, като няма значение колко време е минало от споразумението или предходното решение.Сключването на онв брак на майката не е само по селе си основание за увеличение на присъдената с решението ,възпроизвело споразумението издръжката.Същото би имало значение ,но ако майката има родено дете ,но в този смисъл за намаление на издръжката.