Страница 1 от 1

Оспорване на бащинство

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2005, 20:11
от Гинка
Моля за разяснения относно прилагането на чл. 33 (2) от Семейния кодекс. Предполагам, че майката трябва да подаде искова молба в Гражданско отделение на съответния РС. Ако е така, какви документи се прилагат? Предполагам - акт за раждане и за сключен граждански брак. Каква държавна такса се внася? Може би по безспорен начин доказването трябва да стане с ДНК изследване? Струва ми се абсурдно детето да присъства в съдебна зала (чл.34)

Б Л А Г О Д А Р Я !!!

Re: Оспорване на бащинство

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2005, 22:39
от Гери
Компетентен да се произнесе по този въпрос е само ОКРЪЖЕН съд респективно за София-град Софийски Градски Съд, но в никакъв случай Районен съд. В действителност трябва да се подаде искова молба в срок от една година от раждането на детето, срока е преклузивен пропусне ли се няма друга правна възможност майката да оспори произхода от бащата. Към исковата молба се прилага копие от удостоверение за раждане на детето, копие от удостоверение от акт за сключен граждански брак. От практиката ми за оспорване на произход пред СГС смея да твърдя, че са достатъчни свидетелските показания на биологичния баща и още един свидетел, който да потвърди, че знае, че съпрузите живеят разделено и, че биологичния баща е Х, а не съпругът на майката, както и акушеро-гинекологична експертиза за предполагаемата дата на зачеване.
По-добре се консултирайте с колега и си наемете адвокат, на скоро ме ангажираха по дело, по което на първа инстанция майката е написала сама исковата си молба и сама се е явявала в съдебно заседание, не е знаела какви са процесуалните и права и иска и е отхвърлен, въпреки признанието на ответника, че не е биологичен баща на роденото от брака дете.