Дискусията продължава!Държа да отбележа, че няма да вземам отношение извън темата.
Аз много харесвам да дебатирам. Забелязал съм обаче, че винаги в един дебат аз съм този, който връща разговора както към защитаваната от мен теза, така и към тезата, защитавана от моя опонент. Ако не го направя съм забелязал, че резултат няма, хората ми се обиждат, а отделеното за дебата мое време, че и опонентското - „архивираме в цилиндричната папка“.
Забелязал съм също, че дебатиращите често използват техниката на "whataboutism"-a, понякога дори прикрита като „Сократов метод“. Такава стратегия намирам за вредна, защото цели да убеди другата страна не с аргументи по спора, а с аргументи касаещи подобен, но никога същия спор. Отварям скоба, че понякога „уотабаутистката“ техника печели спорове и по друг начин – чрез въздействие върху чувствата на отсрещната страна и изкривяване на морала, обективирано в достигане на логични изводи, последица от изкривения морал.
Няма също да коментирам и хипотези на тъй наречените „липсващи (невзети) решения“. Сигурен съм, че са извън темата. Все пак от въпроса на автора става ясно, че решението на неговата ЕС е от категорията на „взетите“.
Стига съм се отклонявам и аз, връщам разговора в границите, определени от автора на темата, като очертавам границите на дебата:1. Авторът пита – Законосъобразно ли е собственик на гараж да заплаща суми за управление по решение на ОС на ЕС ? Някои от участниците се отклониха, затова пояснявам, че това реално представляват разходи за ток, вода, Чистачка и пр. Възможно е обаче автора да визира само възнаграждението на дружеството професионален домоуправител.
2.
Авторът не пита, но се подразбира - Способи за защита против такова решение?;По първия въпрос спор в темата не намирам – участниците или не засягат въпроса или са съгласни, че за гараж се дължат суми за управление - ако има решение на ОС на ЕС.
По втория въпрос участниците също са предимно съгласни за способите за защита – оспорване на решението пред упраеителя и/или отмяната му по съдебен ред.
Дебатът се върти около отговорите на тези въпроси:1. Законосъобразно ли е да се прогласяват за нищожни решения на ЕС;
2. Аки да, да какви основания ?;
3. В какъв срок?
4. С какъв иск ?
Колегата errant_lawyer е стъпил на Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк.д.№ 1/ 2002 г. Излага подробни разсъждения. Поддържа тезата, че:
че тези решения (на ОСЕС) не попадат под общия режим на недействителността на ЗЗД
Възможно е да се направи аналогия между решенията на ОС на търговско дружество и решенията на ОС на неперсонифицирана общност (напр. етажна собственост) и по отношение на последните да може да се иска прогласяване на тяхната нищожност без ограничение във времето.
По отношение на решенията на общите събрания на търговските дружества, които са сходни по естеството си с тези на решенията на общото събрание на етажните собственици, това (тоест възможността решенията на общите събрания на търговските дружества да са абсолютно недействителни, а не сходността им с актовете на решенията на ОС на ЕС)
Значително излиза извън темата, като обсъжда хипотези, които нямат допирни точки с дебата.
Аз
(въпреки, че горе се твърди че съм лаик и че нямам правни аргументи и ала бала) стъпвам на:
1. Решение № 39/19.02.2013 г. на ВКС по гр. д. № 657/2012 г., I г. о.
2. Решение № 659/20.11.2009 г. на ВКС по гр. д. № 4357/2008 г.о.;
Двете решения взети в светлината на вече приетото и използвано като аргумент от колегата Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк.д.№ 1/ 2002 г.
поддържам тезата, че:
решенията на общото събрание НЕ СА ПРАВНИ СДЕЛКИ, поради което НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ОБЯВЕНИ ЗА НИЩОЖНИ по реда на чл. 26 ЗЗД.
Целта на законодателят е всеки един от етажните собственици да участва активно във вземането на решения на ОСЕС, а ако не е съгласен с тях - да търси съдебна защита в разумен срок, а не когато "ножът удари кокала". По този начин всеки един етажен собственик е поставен в невъзможност да прогласява нищожността на решение на ОСЕС и с цел да защити своите права, да създаде правна несигурност на десетки, а в някои сгради - стотици правни субекти.
подари което
….ако човек не се защити в срок - изпълнява решението на общото събрание. Независимо колко абсурдно, неоправдано, нелогично, лаконично, или както там може да се определи.
ОБОБЩЕНО: Страните в дебата използват едно и също Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк.д.№ 1/ 2002 г., но го четат различно.
Считам моята теза за правилна, защото цитираното от мен:
1. Решение № 39/19.02.2013 г. на ВКС по гр. д. № 657/2012 г., I г. о., КОЕТО Е ВЗЕТО В СВЕТЛИНАТА НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА СЪДЕБНА ПРАКТИКА ПО гореописаното и използвано от мен и моя опонент Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк. д. № 1/ 2002 г. КАЗВА, ЧЕ:
решенията на общото събрание на етажната собственост са правни актове на общност от лица, които не са персонифицирани, за които не се прилагат правилата за недействителност по ЗЗД. Уредени са специални правила за вземането на тези решения и начина на отмяната им, които изключват общите правила за недействителност на сделките.
а цитираното от мен
Решение № 659/20.11.2009 г. на ВКС по гр. д. № 4357/2008 г.о, КОЕТО Е ВЗЕТО СЪЩО В СВЕТЛИНАТА НА ЗАДЪЛЖИТЕЛНАТА СЪДЕБНА ПРАКТИКА ПО гореописаното и използвано от мен и моя опонент Тълкувателно решение № 1/ 06.12.2002 г. по тълк. д. № 1/ 2002 г. КАЗВА, ЧЕ:
Неспазването на различни правила от предвидените за свикване и провеждане на общото събрание и за вземане на решенията не е равностойно, но законът (ЗУЕС) не определя кои пороци водят до нищожност и кои до незаконосъобразност, като е оставил тази преценка на съда в рамките на съдебното производство. Затова извън определения от закона срок не може да се иска отмяна нито на нищожните, нито на незаконосъобразните решения. Тук е неприложим принципът, че нищожност може да се установява без срок.
Личните ми отговрина въпросите, около които според мен се върти дебата:
1. Законосъобразно ли е да се прогласяват за нищожни решения на ЕС;
- Не
2. Ако да, на какви основания ?;
-няма основания в закона, затова не е;
3. В какъв срок?
- четете горните два отговора, ОБАЧЕ ако се наложи да искам (не знам дори как между другото) ще гледам да е в преклузивния
4. С какъв иск ?
Идея си нямам
. Ако ми се наложи да искам ще пробвам с чл. 40 ЗУЕС като стъпя на Решение № 654/01.10.2009 г. на ВКС по гр. д. № 1506/2008 г., III г. о., с което е прието, че решенията на общото събрание на етажната собственост може да са нищожни и незаконосъобразни. Съдът първо проверява нищожността на тези решения и ако установи такава, прогласява решението за нищожно, а само ако не е нищожно, се проверява неговата незаконосъобразност.