начало

Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела Правна уредба на споразуменията за избор на съд по граждански и търговски дела

14:00, 26.09 Изпит за административни съдии-дискусия

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Ще участвете ли в дискусията за Изпита за административни съдии?

Анкетата свършва на 26 Сеп 2006, 20:21

Да, подготвил/а съм въпросите си
13
43%
Да, ще повикам и приятелите си :)
6
20%
Не, но ще я прочета
11
37%
Не, няма да участвам
0
Няма гласували
 
Общо гласове : 30

14:00, 26.09 Изпит за административни съдии-дискусия

Мнениеот moderator » 21 Сеп 2006, 20:21

Уважаеми приятели на ЛЕКС,

Във връзка с предстоящия Конкурс за назачаване на съдии в административните съдилища, Върховен административен съд и LEX.BG, ви канят да участвате в дискусия в реално време между членовете на Българския правен портал и г-н Константин Пенчев, Председател на ВАС.

Дискусията ще се проведе във форума на LEX.BG на 26.09.2006 г. от 14 часа.

Моля, отбележете, че само регистрирани членове на портала ще могат да участват в събитието.

За да улесним навигацията в LEX Форум създадохме нова рубрика "Конкурси, изпити", в която е преместена настоящата дискусия "Изпит за административни съдии".

Моля, ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.

И не забравяйте, екипът на ЛЕКС също ви стиска палци :)

Ваш:
Модератор
moderator
Младши потребител
 
Мнения: 94
Регистриран на: 20 Юни 2005, 10:54

Мнениеот hebigatsu » 23 Сеп 2006, 16:10

8)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот hebigatsu » 23 Сеп 2006, 16:16

Въпрос към Председателя на ВАС:

По какви критерии ще извършите преценка за предложенията си за административни ръководители на административните съдилища в страната?
Защото усилено се коментира, че те вече са предварително определени и явяването им на конкурса с останалите кандидати е само формалност?8)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Мнениеот loyer » 23 Сеп 2006, 20:11

каква е гаранцията,че някои определени хора няма да имат казусите предварително,като се има в предвид,че в комисиите има около 15човека.........?
loyer
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 09 Авг 2006, 16:20

Мнениеот a_ni » 23 Сеп 2006, 22:43

Не може ли да попитаме Г-н Председателя на Върховния административен съд, важни тематични въпроси, това което ни вълнува като знания, ами ще се занимаваме с истинността на конкурса! В крайна сметка, всеки отива по собствена воля и ако не е убеден в знанията се , не е необходимо да търси, ще се изразя малко грубо - "под вола теле"!
Хубаво е да има конкурси, макар нашата предубеденост предварително да ги опорочава! Някъде из форумите бях написала, че не вярвам в конкурсното начало и убеждението ми не се променило от онзи момент до сега, но не мислите ли, че преди всичко трябва да повярваме в собствените си знания и сили! Вече по-вече от месец четем, дискутираме, караме се, отчайваме се, обнадеждаваме се и отново и отново.....Продължаваме да четем и продължаваме да осъзнаваме колко неща още не знаем! Има дълго да се учим! Хайде да повярваме , че можем и заслужаваме да се борим, за да защитим усилията , които положихме! УСПЕХ !!!!!!! :D :o :lol:
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот gega » 24 Сеп 2006, 09:48

a_ni написа: Вече по-вече от месец четем, дискутираме, караме се, отчайваме се, обнадеждаваме се и отново и отново.....Продължаваме да четем и продължаваме да осъзнаваме колко неща още не знаем! Има дълго да се учим! Хайде да повярваме , че можем и заслужаваме да се борим, за да защитим усилията , които положихме!


Да, не желая да влизам в словесни престрелки, но... Нормално е, когато от бързина на писането се пропусне някоя и друга запетая или някой пълен член, както и да се "добави" някоя и друга ненужна буква, но НАРЕЧИЯ да се степенуват: "ПО-ВЕЧЕ", изказва езиковата култура на пишещия. Любопитно ми е как ще се използва тази дума в превъзходната й степен - "НАЙ-ВЕЧЕ" (вече, ПО-вече, НАЙ-вече) :))))))))) Все пак да не забравяме, когато упрекваме някого, да наблюдаваме първо себе си. Когато считаме, че конкурсите са предварително предрешени, да се вгледаме в собствените си възможности. Струва ми се, че преди да бъдеш нещо друго, трябва да познаваш що-годе добре собствения си език. И навярно в Наредбата е необходимо да се въведе и изискване за проверка на езиковата култура на кандидатите. И сега някой да не ми се "цупи", но един съдия трябва да е пример за останалите във ВСЯКО едно отношение.
Но да не бъдем такива съдници, поне в тази утрин:))))
Затова поставям няколко въпроса към председателя на ВАС:
1. Какви изисквания ще поставите пред кандидатите за административни ръководители на административните съдилища?
2. На всяка цена ли (дори и при оценка от среден на устния и 4,50 на писмения) ще се бъдат допуснати до класиране кандидатите, респ. ще бъдат предложени за назначаване? (подвъпрос - "Защо бе допусната такава възможност в Наредбата?", това комай е по-важният въпрос, защото на първия въпрос лесно се отговаря "Такава е Наредбата!":)))))) ).
3. В случай че останат вакантни места на този конкурс и междувременно бъде приет нов ЗСВ, в който се предвиди конкурс единствено за "входа", ще настоявате ли подбора да се извършва чрез конкурс, па макар и "вътрешен".

И накрая едно предложение - новите административни ръководители не трябва да бъдат само "мениджъри", а и добри професионалисти, защото е трудно да вярваш на човек, който знае ЗНАЧИТЕЛНО по-малко от останалите съдии. Тези хора трябва да имат модерно схващане за административното правораздаване и да са с увереността, че служат на обществото. Поради тази причина трябва още преди официално да са конституирани новите съдилища да се обезпечи техническата възможност за случайно разпределяне на делата, като всеки протокол и краен съдебен акт трябва да е "качен" на уеб-страницата на съответния съд. По този начин не само ще се прегради възможността по сходни от фактическа страна казуси да се постановяват диаметрално противоположни по смисъла си съдебни актове, но и ще се подобри достъпа на всеки правен субект до правосъдието! А това е първата и най-важна предпоставка за възвръщане доверието на гражданите в съдебната система.
Тъй като в интервюто Ви, дадено пред сп. "Правен свят", звучахте като модерно мислещ ръководител, вярвам във Вашата добронамереност и всички ние очакваме ЧЕСТЕН конкурс!
gega
Потребител
 
Мнения: 585
Регистриран на: 20 Юни 2005, 12:18

Мнениеот pipelota » 24 Сеп 2006, 12:10

gega, не ти прави чест да се държиш публично по този начин с хора, с които всеки ден "разговаряш" във форума. Ако имаш забележка към някой от участниците можеш да му я пратиш лично на него, без да го обиждаш като го унизяваш пред останалите. Още повече, че a_ni е една от най-добронамерените сред нас. Позволявам си да те упрекна публично следвайки премера, който ти ни даде. А що се отнася до качествата на магистратите, смятам че добрият морал трябва да е на първо място след високия професионализъм. Препоръчвам ти да помислиш в тази насока.
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот pipelota » 24 Сеп 2006, 12:21

Нека пренесем въпроса си от нашата тема и в тази и да попитаме г-н Пенчев пред кой съд се обжалват актовете на председателя на сметната палата и дали въобще се обжалват /тъй като одитите на сметната палата, след като са изготвени се внасят в Народното събрание/.
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот a_ni » 24 Сеп 2006, 14:11

Gega, вярно е че, грешката ми е очевадна! Повярвай и аз се дразня ужасно от хора , които допускат правописни грешки, но най-малко форумите в нета са пример за правописната култура на българина и още по-малко съм очаквала, че някой от нас, може да е толкова заядлив!!!!! :lol: Но благодаря за забележката!
Сега към Г-н Константин Пенчев:
- Защо не включите, като критерий при оценяването на писмените работи на кандидатите и изисквания за правопис?
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот a_ni » 24 Сеп 2006, 14:50

Към Г-н Председателя на Върховния административен съд:
- Непосочването на фактическите основания за издаването на индивидуален административен акт е абсолютна предпоставка за отмяната му. Непосочването или погрешното посочване на правни основания ще доведе ли до отмяната на ИАА и обвързан ли е съдът с правната преценка на адм. орган?
Г-н Председателю, не успяхме да изясним този въпрос в "нашата" тема. Там бяха написани различни становища, прочетохме и различна практика на ВАС. Убедихме се ,че и в Коментара към АПК/стр.301/ е изложена хипотеза, която не бе възприета от всички форумисти. Поради тези противоречиви обстоятелства, отправям своето питане до Вас.
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот softy » 24 Сеп 2006, 16:59

Мисля, че целта на дискусията не се състои в това Председателят на ВАС да отговаря на въпроси от областта на теорията или на въпроси, касаещи практиката на ВАС по прилагането на различни закони. Според мен целта на дискусията е кандидатите в конкурса да намерят отговори на въпроси, свързани с организацията и провеждането на конкурса, с критериите за оценяване и изобщо - отговори на въпроси, свързани с развитието и приключване на цялостната процедура. Както се установи, практиката на ВАС понякога е противоречива, така че ни бихме могли да очакваме ясен и категоричен отговор от Председателя на ВАС дали непосочването на правното основание, на което се издава един АА, се явява отменително основание или не.
softy
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 20:37

Мнениеот rossa3 » 24 Сеп 2006, 17:54

Уважаеми г-н Пенчев,

Убедена съм, че за вички участници в конкурса е чест вашето участие във форума и ще си позволя от тяхно име да Ви благодаря за отделеното време.
Въпросът ми е съвсем конкретен:
Предвид разпространилите се слухове/ разбира се - от непотвърдени източници/ за предрешеността на конкурса за административни съдии /а не изпита,катко някои неточно го назовават/, по ваша преценка достатъчно прозрачни ли са механизмите за оценяване на кандидатите. Предвижда ли се обявяване на отговорите, приети за верни, като гаранция за обективност на оценяването?

Предварително Ви благодаря за отговора.
rossa3
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 01 Сеп 2006, 12:13

Мнениеот pipelota » 24 Сеп 2006, 18:50

Присъединявам се изцяло към зададения въпрос от Роса 3. Считам, че обявяването на верните отговори на въпросите от казуса е значителна гаранция за обективност на конкурса.
Имам и друг въпрос към г-н Пенчев:
Г-н Пенчев, има ли вече виждане по въпроса в какъв срок (приблизително определен) ще бъдат обявени резултатите от писмения конкурс?
pipelota
Потребител
 
Мнения: 102
Регистриран на: 02 Сеп 2006, 22:39

Мнениеот a_ni » 24 Сеп 2006, 20:18

Softy, напълно си права относно пределите и тематиката на дискусията.
a_ni
Потребител
 
Мнения: 155
Регистриран на: 20 Авг 2006, 14:35

Мнениеот softy » 24 Сеп 2006, 22:08

gega написа:Тъй като в интервюто Ви, дадено пред сп. "Правен свят", звучахте като модерно мислещ ръководител, вярвам във Вашата добронамереност и всички ние очакваме ЧЕСТЕН конкурс!

Определено смятам, че г-н Пенчев желае и ще направи каквото е във възможностите му, конкурсът да премине честно. И все пак решаващата дума ще има ВСС. Партийните централи вече спрягат имена по места за шефове на новите съдилища. Не мога да преценя доколко е железен г-н Пенчев и доколко ще устои на партиен или друг натиск, предлагайки ръководители на административните съдилища. А дали ВСС ще приеме изцяло неговите предложения ? Предстои да научим.
softy
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 04 Сеп 2006, 20:37

Мнениеот panika » 24 Сеп 2006, 22:45

Интересуват ме някоклко технически подробности за изпита:
1. Кандидатите трябва ли да си носят листове или ще им бъдат предоставени подпечатани от ВСС ?
2. Казусите ще бъдат раздадени отпечатани предварително или ще се диктува текста с въпросите?
3. Кандидатите ще имат ли право да ползват нормативни актове, които са разпечатани на хартия от информационна система или само издадени като книга?
4. Допустимо ли е използването на сборници с Тълкувателни решения и Постановления на ВС, ВАС , които според някои теоритици представляват източници на право?
5.Как ще се оценяват писмените работи - отговори съвпадащи с някое от противоричивите становища на ВАС ще получават максимална оценка или по този начин ще се оценява логическото мислене и добра обосновка на отговорите, дори и при отклонение с "трайната" практика на съда?
6. Как ще се класират издържалите кандидати, които са посочили повече от едно желано място в системата на административнит есъдилища?
panika
Младши потребител
 
Мнения: 93
Регистриран на: 24 Сеп 2006, 22:38

Мнениеот kemas » 25 Сеп 2006, 11:40

Наредба № 2 дава отговор на поставените въпроси от № 1 до № 4 вкл. Изрично е записано, че на писмения изпит се допуска ползването на нормативни актове, а съдебната пракитка не може да бъде отнесена към тази категория, независимо, че е източник на правото.
Присъединявам се към изказаните по-горе мнения, че с оглед прозрачността и обективността на конкурса е редно след писмения изпит верните отговори на казуса да бъдат обявени публично, например в сайта на ВСС.
В настоящото си изложение отправям следния въпрос към г-н Пенчев :
На устния изпит ще се допуска ли ползването на нормативни актове от кандидатите, след като липсва изричен текст в наредбата по този въпрос ? Или този въпрос ще се преценява от съответната изпитна комисия ? И няма ли да е налице неравнопоставеност между кандидатите достигнали до този етап, ако едната изпитна комисия допуска ползването на норм.актове, а друга не допуска ?
kemas
Потребител
 
Мнения: 138
Регистриран на: 24 Авг 2006, 14:57

Мнениеот kasidi » 25 Сеп 2006, 15:54

Мога само да приветствам жеста на внимание на Председателя на Върховния административен съд на Република България към форума.Това се прави за първи път от високостоящ,а в случая и най-високо стоящия в съдебната йерархия и не може да не бъде адмирирано.Така че ,колеги, от форума да благодарим на г-н Пенчев и да бъдем коректни във въпросите си,защото просто му го дължим.
Подкрепям въпросите свързани с това какви материали са допустими по време на писмения изпит,дали е възможно да се носят решения,определения от практиката на ВАС,ще бъдат ли публикувани в сайта на ВСС верните отговори,ако въпросите са поставени по изискванията за тест.
Ще бъдат ли раздадени казусите/казуса,теста / в предварително напечатан и размножен вид или ще се диктува -/отварям скоба -още отсега ми се струва невъзможен този вариант,защото означава че ако са подготвени 10 казуса,то би трябвало всеки един от тях да е размножен според броя на допуснатите кандидати-малко невъзможно ми се вижда/ ,но какво е становището на г-н Пенчев.
Как Председателят на ВАС ще опровергае неспиращите слухове за купуване на казусите предварително/цените нямат значение/,като купуването включва и други средства-роднински,бизнес или колегиални обвръзки ,политическа намеса и т.н.
Възможно ли е предварително да бъдат обявени критериите за оценка-например способност на логическо правно мислене,способност за боравене с юридически понятия и термини,вариантност на решаване на поставени въпроси в казуса и т.н.
Възможно ли е кандидат да бъде класиран,но да не бъде избран за съдия при гласуването от ВСС и ако е възможно има ли критерии за целта.
Друг въпрос ,който ме вълнува е: Предвид поставената времева рамка от АПК за образуваните дела до 28.02.07г.и от 01.032.07г.,от кой момент ще се счита едно дело за образувано?Текстът на чл.157
АПК казва кой може да образува административните дела,но не казва кой е моментът или кое е действието,от което се счита едно дело за образувано.Сега действащата правна уредба за работата на съдебната администрация не се отнася за административните съдилища.А с оглед предстоящия изпит е редно да знаем:дали датата на постъпване на жалбата с адм.преписка в съда и входирането й във вх.регистър или разпореждането на визираните в чл.157 АПК ръководители,или това ще е датата,на която е поставен номер на делото в деловодството.
Благодаря предварително за вниманието.
kasidi
Потребител
 
Мнения: 327
Регистриран на: 24 Яну 2006, 19:00

Мониторинг

Мнениеот rex » 25 Сеп 2006, 16:32

Колеги, ще участвам в качеството си на наблюдател. Успех на всички кандидати!
rex
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 17 Яну 2003, 08:06

Въпроси към г-н Пенчев:

Мнениеот Violeta_Alexandrova » 26 Сеп 2006, 13:42

1. Кои нормативни актове следва да носят участниците на писмения изпит, след като приложими материални и процесуални норми се съдържат в над 100 броя закони и подзаконови нормативни актове? Тематичният конспект не дават отговор на този въпрос.

2. Ще могат ли да се ползват нормативни актове на устния изпит и кои?

3.Какви ще бъдат критериите за оценяване от всеки член на комисията? Ще се оценяват ли разсъжденията при грешен според комисията отговор?

4. След огласяване резултатите от писмения изпит ще бъдат ли обявени правилните отговори?

5. Как ще бъдат разпределени участниците за проверка по комисии за проверка на писмените работи и на устния изпит?
Violeta_Alexandrova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 25 Сеп 2006, 15:16

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 44 госта


cron