начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Ипотека и задължения по ДДС

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ипотека и задължения по ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 09:55

Моля помогнете ми да реша следния казус.Физическо лице е дало в заем голяма сума пари на друго физ.лице,който заем е обезпечен с ипотека на къща.В последствие обаче лицето длъжник е натрупало ДДС,което не е внесло .При тази ситуация, кой има право първи да се разпорежда с имота? Физ.лице -кредитор или държавата?
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот донна2 » 05 Ное 2004, 10:28

ТОВА физическо лице да не би да е ЕТ ,регистрирано по ЗДДС ,
ами ,издаден ли е ДРА за това ДДС ,държавата предприела ли е някакви мерки
я виж чл.136 от ЗЗД във връзка със 160 от ДПК
донна2
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 10:48

Да ЕТ е , не е издаден ДРА и все още държавата не е предприела мерки. Това че задължението му към Държавата е възникнало след задържението му към Физ.лице не е ли в полза на физ.лице-кредитор
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот донна2 » 05 Ное 2004, 10:54

мисля ,че не въж чл.160 от ДПК
донна2
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот neznaesht » 05 Ное 2004, 11:11

чл. 136, ал.1, т. 2 ЗЗД вземанията на държавата за данъци се ползват с право на предпочтително удовлетворение пред тези по т. 3 - вземания, обезпечени със залог или ипотека.
това е посочено и изрично в чл. 157 и сл. ДПК
така, че това че задължението към физическото лице е възникнало по-рано няма значение в случая
neznaesht
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот evgo » 05 Ное 2004, 11:35

Въпросът не е зададен коректно. Тук става въпрос за две отделни неща.
1.Акт на разпореждане с имущество може да извършва само собственикът му - в случай, че срещу имуществото няма наложена възбрана, съответно запор.
2.В случай на задължения, в настоящия случай от частен и от публичен характер, важат разпоредбите на ГПК относно изпълнителното производство и чл.157-160 ДПК, но само при конкуренция на вземания.
Съществуват две възможности:
а/ Срещу длъжника ПЪРВО да е започнало изпълнителното производство по реда на ГПК - поради неизпълнение на задължения по договора, обезпечен с ипотека.
б/ Срещу длъжника да е започнало ПЪРВО обезпечително или изпълнително производство от публичния взискател по реда на ДПК.
Независимо от това, кой орган /съдия изпълнителя или публичния взискател/ води принудителното изпълнение, обезпеченият кредитор /в случая предполагам Вашият човек/ има право на предпочитателно удовлетворение от продажбата на имота /при редовно учредена ипотека разбира се/.
evgo
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 11:53

В случая,нито кредитора , нито държавата са започнали принудително изпълнение. Какви мерки трябва да предприеме кредитора, за да може да получи вземането си в пълния размер преди държавата. Предварително Ви благодаря
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Кали » 05 Ное 2004, 12:01

Нито държавата, нито кредиторът имат право да се разпореждат с имота. Фактът, че той е ипотекиран, не означава, че собственикът му е променен. Длъжникът си остава собственик и негово е правото да се разпорежда с имота си. Но, ако подгонен от данъчните, е подписал една декларация, че няма да се разпорежда с имота под страх от наказателна отговорност, положението става друго. Тогава не може да го продава, защото носи наказателна отговорност. Виж ДПК и НК. При принудително събиране на публичните задължения ипотекарния кредитор се удовлетворява от имота предпочтително (чл.136 ЗЗД)
Кали
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот гала » 05 Ное 2004, 12:09

След като няма сведение при съдия - изпълнителя за задължения към Държавата или не изпратено писмо от Агенция за държавни вземания , то първия кредитор най - добре да забърза с принудителното изпълнение и с евентуална продажба по ГПК .
гала
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот max » 05 Ное 2004, 12:11

съобразно договора за заем започнете незабавни действия по събиране на сумата - покана, изп. лист, изп. дело, публична продан. не чакайте други кредитори!
max
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот sashuratora » 05 Ное 2004, 12:34

Ако нямате проблем с чл. 180-182 ДПК (от казаното не виждам такъв), държавата няма привилегия преди ипотекарния кредитор. Не би следвало да има проблем заради ДДС-то.

Чл. 136 (1) т.2 ЗЗД се отнася само за данък недвижими имоти по ЗМДТ. Другите данъци са по чл. 136 (1) т. 6 от ЗЗД
sashuratora
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 13:09

Въпреки ,че когато е учредена договорната ипотека Длъжника е представил Декларация по чл.182 че няма данъчни задължения , дори и те да са възникнали по-късно. Може ли да се пристъпи към принудително изпълнение,след като договорната ипотека е за срок от три години или трябва да се чака крайния срок.
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот evgo » 05 Ное 2004, 14:48

При учредяване на ипотеката задължително е представянето на Удостоверение по чл.182 ДПК. В случай, че няма данъчни задължения към момента на учредяване на ипотека, кредиторът се удовлетворява предпочитателно от продажбата на имота. Само за задължения, удостоверени преди учредяване на ипотеката, за размера им, предпочитално се удовлетворява публичния изпълнител. По-просто казано, ако Удостоверението е било, че няма данъчни задължения, Вашият човек ще получи най-много сумата на която се продаде имота, т.е. Държавата /в лицето на данъчна служба/ е следваща по ред.
За да пристъпите към издаване на изп.лист преди падежа на кредита, трябва да имате неизпълнение на задължение по договора за кредит /ако има такъв/ - напр.невнасяне в срок на някоя от вноските /ако е уговорен погасителен план/ или нещо друго-вижте и условията по самата договорна ипотека! По принцип кредита става изискуем на падежа, но в резултат на договорките от страните е възможно и обявяване на кредита за предсрочно изискуем - при неизпълнение на клаузите или на самия договор за кредит или на клаузите по самата договорна ипотека.
Накратко казано: Спокойно, обезпечени сте, първи по ред сте, но бързайте в случай, че имате възможност и дръжте нещата под контрол.
evgo
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 15:45

Много благодаря , вече съм по спокойна.
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот mnogotypi » 05 Ное 2004, 16:28

добре, но пък аз имах следния случай: При учредяването на ипотеката беше представена такава декларация, но в последствие стана ясно че собственика има задължения към държавата, АДВ наложи възбрана върху имота и се нареди първа.
mnogotypi
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 28 Сеп 2004, 16:26

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 05 Ное 2004, 20:31

Моля те не ме отчайвай отново.Как се случват тези неща първо няма,после има
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Деси » 08 Ное 2004, 18:11

Имам още един въпрос свързан с проблема. При учредяване на договорна ипотека за дадените пари в заем от физ. лице на ЕТто,трябва ли да има подписан и Договор за заем,при положение че част от Договорната ипотека е и като договор .Изготвена е от нотариус и е заверена.Какъв риск съществува при заведено евентоално дело?
Деси
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот Койчо от Конаре » 08 Ное 2004, 19:25

Щом ДДС-то е натрупано ВПОСЛЕДСТВИЕ, категорично ипотекарният кредитор е с предимство. Той има право да се присъедини и към изпълнителното производство по ДПК, ако е започнало такова, и там пак ще важи чл. 136 от ЗЗД, т.е. той ще има предимство.
Койчо от Конаре
 

Re: МНОГО СПЕШНО ДДС

Мнениеот LakeG » 09 Ное 2004, 00:50

Предполагам, че ипотеката е вписана, разбира се. Предприемете си действия за започване на принудително изпълнение по ГПК, ако сроковете за издължаване са изтекли, а в случай, че започне принудително изпълнение от страна на държавата чрез АДВ, то, ако изпълнението бъде насочено върху въпросния имот, ипотекарният кредитор ще бъде присъединен в изпълнителното производтво по негова молба да АДВ и вземанията му ще бъдат удовлетворени преди тези на държавата с изключение мисля само на разноските направени по изпълнителното дело/т.е. първо разноските, после Вие и след това публичните държавни вземания/.
LakeG
 


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron