начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Въпрос за реабилитация

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за реабилитация

Мнениеот giru_ » 15 Ное 2008, 20:24

Здравейте , искам да задам въпрос към някой компетентен по наказателно право.
Какво значи условна присъда и изпитателен срок и по конкренто , каква е разликата между двете понятия. Ето част от проблема - дело за лека телесна повреда, при което е отсъдено 6 месеца условна присъда и 3 години изпитателен срок. След като е реабилитирано лицето и поиска служебна бележка от районния съд за работа , пише ли че това лице е реабилитирано и може ли да има някакви проблеми при кандидатстване във ВУЗ / всеки университет ли иска такова удостоверение или зависи от конкретното учебно заведение/. Има ли правна възможност след като лицето е реабилитирано , в свидетелството му за съдимост да пише неосъждан ?
Предварително благодаря за вашата заинтересованост и ще очаквам вашите отговори.
giru_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Ное 2008, 19:50

Re: Въпрос за реабилитация

Мнениеот system » 17 Ное 2008, 10:40

Условна присъда означава, че наложеното с присъдата наказание "лишаване от свобода" не се изтърпява ефективно, т. е. осъденото лице не се изпраща в затвора. Изпитателен срок е срокът, за който изтърпяването на наказанието се "отлага". Ако през този срок осъденият извърши умишлено престъпление от общ характер, за което му се наложи друго наказание "лишаване от свобода", той трябва да изтърпи и "условното" наказание, и наказанието по новата присъда. Ако извърши непредпазливо престъпление, съдът може да постанови наказанието по "условната" присъда да се изтърпи изцяло или отчасти или да не се търпи. Има още няколко случая, когато съдът може да постанови изтърпяване на наказанието по "условната" присъда, които едва ли Ви интересуват. Ако осъденият не извърши в изпитателния срок престъпление, за което да му се наложи наказание лишаване от свобода, той няма да търпи и наказанието по "условната" присъда.
Реабилитацията при условно осъждане настъпва, когато изпитателният срок изтече, без лицето да е извършило друго престъпление, за което да търпи наложеното наказание. В този случай реабилитацията настъпва "по право", т. е., без да е необходим акт на съда за това. Когато реабилитираното лице си изготвя свидетелство за съдимост, в свидетелството се вписва като неосъждано - чл. 39 ал. 2 т. 2 от Наредба № 8 от 26.02.2008 г. за функциите и организацията на дейността на бюрата за съдимост. Осъждането и реабилитацията се вписват в свидетелството само когато законът не заличава последиците от осъждането.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Въпрос за реабилитация

Мнениеот giru_ » 17 Ное 2008, 22:17

Благодаря Ви за изчерпателният отговор.
giru_
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 15 Ное 2008, 19:50


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron