начало

Съдът върна в ареста актьора Димо Алексиев Съдът върна в ареста актьора Димо Алексиев

Франция възмутена от скандално решение на български съд

Дискусии на тема съдебната власт в България


Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 11:21

1968 написа:Няма начин да тръгне и във Франция.Франция е договоряща по ЕКМПП, за България в сила от 01.07.2004 г., .Съгласно чл. 53 от ЕКМПП/Европейска конвенция за международно признаване на присъди/, ЧАСТ ІІІ, раздел 1, лице, по отношение на което е произнесено европейско съдебно решение по наказателно дело, не може да бъде преследвано, съдено или да изтърпява наказание в друга договаряща държава за същото деяние, ако:
1. е било оправдано
2. наложеното наказание:
- е било изцяло изтърпяно или се изтърпява в момента,
- е било предмет на помилване или амнистия изцяло или по отношение на неизтърпяната част.



ЧАСТ III - МЕЖДУНАРОДНИ ПОСЛЕДИЦИ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ СЪДЕБНИ РЕШЕНИЯ ПО НАКАЗАТЕЛНИ ДЕЛА
Раздел 1 - Ne bis in idem
Член 53
1. Лице, по отношение на което е произнесено европейско съдебно решение по наказателно дело, не може да бъде преследвано, съдено или да изтърпява наказание в друга договаряща държава за същото деяние:
a) ако то е било оправдано;
b) ако наложеното наказание:
i) е било изцяло изтърпяно или се изтърпява в момента,
ii) е било предмет на помилване или амнистия изцяло или по отношение на неизтърпяната част,
iii) не може да бъде изпълнено поради изтичане на давностния срок;
c) ако съдът е осъдил дееца, без да му налага наказание.
2. Договарящата държава не е задължена да признае действието на принципа ne bis in idem, ако деянието е било насочено срещу лице, институция или благо с обществено значение в тази държава или ако деецът заема определено обществено положение в тази държава, освен ако тази държава сама е поискала наказателното производство.
3. Всяка договаряща държава, в която е било извършено деянието или в която деянието е признато за престъпление със закон, не е длъжна да признае действието на принципа ne bis in idem, освен ако тази държава сама е поискала наказателното преследване. :D 8)

Драги колега 1968, а това в червенкото можете ли да ни го избистрите ?
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот Гост » 28 Яну 2009, 11:42

plamen_penev написа:... 1/Освен прекомерното и предизвикващо често смях самочувствие на някои съдии, в тази страна има и много истински юристи-професионалисти (адв. Керелов е само едим пример) но и няколко милиона граждани.
... 2/И от никъде не следва, че ние, които можем да четем не можем да преценяваме фактите (доколото ги имаме) и да ги съпоставяме с действащите закони. Просто в епохата на Интернет "великите кадии" нямат място.
...3/Френските власти обаче ги имат тези пусти данни и повярвайте ми: След спирането на фондовете, отказа да се признават актовете на българския съд ще бъде поредния голям шамар за бсички българи! И вината няма да е на "лудия" физик Пенев...


Нали някой по темата писа, че г-н Керелов имал намерение да стане съдия,и да мине на страната на силите на мрака :) Значи, надежда за системата още има.
Има и самопризвали се народни трибуни.
По горните две причини, може и да ги стигнем западняците...щом толкоз се налага... :roll:
Сега като четох това горе, и се присетих за едно изказване на Надежда Михайлова пред "Панорама", мисля, по времето, когато беше външен министър.
Тя тогава каза, че с оглед бъдещото ни членство в Евросъюза, следва да "докажем своята цивилизационна принадлежност". :lol:
Това леко ме потресе тогава :roll: , обаче четейки, че ще взема да и повярвам, че не сме и за таз цивилизация. :lol:
Спам :D
Гост
 

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот 1968 » 28 Яну 2009, 13:34

Естествено, че мога.Производството е трансферирано в България и това решава въпроса. :D
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 13:59

cruel_la написа:Нали някой по темата писа, че г-н Керелов имал намерение да стане съдия,и да мине на страната на силите на мрака :) Значи, надежда за системата още има.


Драга колежке cruel_la, аз сериозно съм се замислил въобще с право да не се занимавам, пък вие тук ми предричате някаква кариера. :D Като всичко го е ударило през просото, вече изпитвам неудобство пред хората да им обяснявам какво било правото и как щели да си го получат в съда. Погледнете само тук какви "професионалисти" изплуваха (хайде пак да не давам примери) и си представете как всички те го раздават това "право", така да се каже "за наша сметка" и "на наша отговорност" ..... :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот plamen_penev » 28 Яну 2009, 14:01

cruel_la написа:Нали някой по темата писа, че г-н Керелов имал намерение да стане съдия

Почитаема cruel_la! Недейте и сега и вие с "компроматаджиите"... Вие поне сте почтена, ако и да имаме различие във вижданията си...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2009, 14:36

по чл.35 от ЕК за трансфер на производства по наказателни дела
Договарящата държава, в която деянието е било извършено или в която то е обявено за престъпление със закон, не е задължена да признае действието на принципа ne bis in idem, освен ако тази държава сама не е поискала производството.
Това производство, ако е трансферирано и молеща държава е Франция, проблем има , понеже присъдата не е влязла в сила/ ако я "броим" хипотетично за оправдателна.
Да не би бързината на образуване на производство във Франция - тука не съм чела вестници - и не знам образувано ли е :oops: / да не изчакват произнасяне на ВКС/ да се дължи на това :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот system » 28 Яну 2009, 14:49

Чл. 35 т. 3 от Евр. конвенция: "Договарящата държава, в която деянието е било извършено или в която то е обявено за престъпление със закон, не е задължена да признае действието на принципа ne bis in idem, освен ако тази държава сама не е поискала производството". Може би тълкуването е следното: ако "тази държава" (в случая Франция) е "поискала производството", тогава не е длъжна да признае принципа ne bis in idem, но ако не е поискала производството, не е длъжна да го признае.
Трябва да изясним и какво следва да се разбира под "поискала производството": дали в смисъл, че "молещата държава" е направила искане делото да се гледа от нейни (на молещата държава) разследващи и съдебни органи, или в смисъл, че "молещата държава" е направила искане делото да се гледа от разследващи и съдебни органи на "замолената държава". По-скоро бих се спрял на първото тълкуване. Така че, ако "молещата държава" (в случая Франция) е поискала производството да се гледа във Франция, тогава може да не "признае" решението на българския съд.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2009, 15:01

Ами във връзка с чл.6, точка 1 аз го разбирам така :
Ако Франция е поискала производството да се разгледа- трансферира в България.
Чл.35 точка , касае която и да е държава по Конвенцията.Тя може/има право като договаряща държава, която и да е / да не признае действието на принципа нон бис..., като точка 3 лишава от това право само искащата трансфера държава.След като сама е направила искането за производство, искащата държава е длъжна да спази принципа нон бис..., да зачете присъдата.Веднъж е поискала производството в замолената държава и трябва да зачете нейния окончателен акт.Проблем има, понеже присъдата не е влязла в сила и реално, формално на това основание/чл.35, т.3/, по Конвенцията май няма пречка да се води производство във Франция.Като то трябва да приключи обаче с влязъл в сила акт преди българския акт.Ако българския акт влезе в сила- пак се връщаме на чл.35 точка 1 . :oops: :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2009, 15:08

И всичко това навързано с правомощията на българския ВКС - може да потвърди или да отмени и върне, но не да осъди, може би няма правна пречка :oops: междувременно да се развие и да приключи допустимо по ЕК за трансфера наказателно производство в искащата държава? :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот 1968 » 28 Яну 2009, 15:57

Ако Франция е поискала поризводство в България, е длъжна да признае принципа, но ако не го е поискала/т.е. няма трансфер или искане/, може да не признае действието на принципа.Смисъла на текста е, че "молещата държава ", Франция е направила искане делото да се гледа от разследващи и съдебни органи на "замолената държава ", България.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 16:05

Който не вярва още, че като цяло в България правосъдието е поръчково или е в ръцете на пълни глупаци, да види и това чудо тук.

"Съдят софиянка, подмамила 58-годишен варненец, купил й апартамент за 200 000 лв" http://dnesplus.bg/Criminally.aspx?f=101&d=264920
"Младата дама се запознала с варненеца преди няколко месеца и започнала да поддържа интимни отношения с него. Започнала и работа в търговското дружество, където мъжът бил управител." http://www.novinar.net/?act=news&act1=d ... g1OTs2Mw==

Съвсем закономерно, след такъв "убедителен" обвинителен акт по това наказателно дело за "измама" непременно ще има осъдителна присъда, за разлика от делото Борилски.

Така набързо осъдиха преди време в Благоевград и една крадла на кебапче viewtopic.php?f=13&t=31443

То май вече работата на съдилищата и прокуратурата няма нужда от никакъв коментар ..... :D
Последна промяна GeorgiKERELOV на 29 Яну 2009, 11:55, променена общо 3 пъти
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2009, 16:13

Това не е по френската тема, моля :D

Ако Франция е поискала поризводство в България, е длъжна да признае принципа, но ако не го е поискала/т.е. няма трансфер или искане/, може да не признае действието на принципа.Смисъла на текста е, че "молещата държава ", Франция е направила искане делото да се гледа от разследващи и съдебни органи на "замолената държава ", България


Тъй де...и аз така го разбирам, може и омотано :oops: да съм се изразила, понеже пиша и нещо друго в момента - гледам и на двете места, та се е получило две в едно :)
Това, което ме смущава е че в България няма влязла в сила присъда.Тука сега говорим много хипотетично - трябва ли ,не трябва ли да е осъдителна тя.
Няма никаква присъда все още.Действието на принципа нон бис ин идем се простира до влязлите в сила актове, а не висящите производства.Стриктно погледнато, молещата Франция, не е ограничена от Конвенцията, докато няма влязла в сила присъда в замолената България, да си образува производство.Не е проява на добър тон, нито на добър евровкус, но май не е "противо ЕКТНП."
ВКС може да потвърди присъдата,но може и да отмени и върне делото.
През това време, пак няма влязла в сила присъда в замолената България, и за молещата Франция, пак няма пречка да продължи да си гледа делото. :oops:
Да осъди, да влезе в сила акта - въпрос на процесуално развитие на две успоредни производства, в двете държави, докато едното приключи окончателно.
Ако влезе в сила присъда във Франция, преди българската, каквато и да е присъдата, чл.35, т.1 за молещата Франция не може да се приложи, защото тая присъда ще е първа по ред.
Отстрани ми прилича на това - образуваме производство, което може и да прилича малко на злоупотребление и...сигурно не е съвсем "дипломатично", но е допустимо, и чакаме да видим какво ще направите Вие :oops: в крайна сметка.Малко застрахователен подход :oops:
Ако Вашата присъда като замолена държава е оправдателна, трябва да е първа по време :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Яну 2009, 16:19

Като по-удобното място за разследване е Франция, естествено неудобно само за подсъдимите, ако те имат постоянни ангажименти в България.
1. Трябва да се разпитат контрольорите във влака - при тези многократни превъплъщения на паспортните данни нищо чудно някой приятел (помагач) да е осигурил алибито на подсъдимите.
2. Двамата са имали достатъчно време да обмислят постъпката си и най-вече да осигурят оневиняване. Например обаждайки се на роднините си, те признават и търсят решение.
3. Най-вече, какво значение има, че двамата обвиняеми са били във влак по време на вика от съседния апартамент.
4. Това е загубена работа, остава само някакво морално правосъдие.
5. Обаче защо бащата е написал признание, че синът му е убиец?
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот kpavlova » 28 Яну 2009, 16:28

Действието на принципа нон бис ин идем се простира до влязлите в сила актове, а не висящите производства

Това го имам предвид само по смисъла на Конвенцията за трансфера - чл.35 :)
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот plamen_penev » 28 Яну 2009, 16:44

Тука сега говорим много хипотетично - трябва ли ,не трябва ли да е осъдителна тя.
Няма никаква присъда все още.Действието на принципа нон бис ин идем се простира до влязлите в сила актове, а не висящите производства.

И понеже тук сега наистина разглеждаме само хипотези, много ми се иска някой, който разбира, да коментира какво би било приложението на цитирания по-горе чл. 53 в случай, че след доклада през февруари (ако не се лъжа - февруари!) на България бъде наложена прословутата "предпазна клауза"?
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Яну 2009, 16:51

Всъщност не би трябвало да се оспорва решението, тъй като има и друга страна - тази на подсъдимите.
Уважението към съда е от съществено значение.
Още повече, че съдиите нито четат вестници, нито списания и едва ли формират мирогледа си от масмедиите.
Досега не съм имал нито едно дело, в което да съм свидетел на съдебна грешка, в това е антитезата на Вишински и други прокурори от тази "велика" школа, че трябва да има подсъдим на всяка цена.
В това е и демокрацията, по-добре такова правосъдие, отколкото от типа на Пиночет, каквото сънуват много хора.
Грешката в случая е на адвокатите на частните страни по делото, като видно от името на единия адвокат на подсъдимите, същият е защитил професията ни съответно на името си.
Съжаляваме за пострадалия, но по-добре две живи единици да се интегрират в обществото, отколкото в затвора.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 17:27

Ето и нещо съвсем сходно със случая Борилски. :D

"Хроники на едно предизвестено "болно" правораздаване
Или как футболният Ивайло Дражев финтира Темида вече 11 години"


http://mediapool.bg/show/?storyid=148396&srcpos=1

Без коментар ! 8)
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 17:52

И какво сега, избистрихме ли ги конвенциите и готови ли сме да борим с тях френските съдии и прокурори, които са тръгнали да съживяват делото без изобщо да разбират какво правят ? :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот ivan_lawyer » 28 Яну 2009, 18:27

Решението на българския съд се ползва с авторитета на държавния суверенитет, надявам се разбирате, че Европейския съюз не е държава, а съюз, с обща парична единица и прочее.
България не е загубила авторитета си, суверенитета и правосубектността си като единица - именно България, а не Европейския съюз е член и на НАТО и на ООН, на други международни организации.
Съжалявам, но намирам и българския език и българските обичаи за доста привлекателни и атрактивни, в сравнение с тези на европейските държави, така че в скоро време не смятам нито да проговарям на френски, нито на немски, нито на каквото се сетиш още.
Просто няма как френския посланик да прави такива обръщения и да поставя ултиматуми. Що не го назначат на щат във Висшия съдебен съвет.
Ще ми се да попаднете на заседание на български съд, например на военно дело, да усетите разликата между приказки и реалност. Например - има Стани, всички мирно, напусни залата.
Или да прокарвате адвокатските си тези с агресия, нали за това учим Реторика - отстояние от съдията, разположение на страните, използване на публиката като лост за въздействие, къде-къде по фини методи.
Свидетел съм бил как агресията не помага много-много.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5362
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Франция възмутена от скандално решение на български съд

Мнениеот GeorgiKERELOV » 28 Яну 2009, 18:40

ivan_lawyer написа:Решението на българския съд се ползва с авторитета на държавния суверенитет, надявам се разбирате, че Европейския съюз не е държава, а съюз, с обща парична единица и прочее.
България не е загубила авторитета си, суверенитета и правосубектността си като единица - именно България, а не Европейския съюз е член и на НАТО и на ООН, на други международни организации.
Съжалявам, но намирам и българския език и българските обичаи за доста привлекателни и атрактивни, в сравнение с тези на европейските държави, така че в скоро време не смятам нито да проговарям на френски, нито на немски, нито на каквото се сетиш още.
Просто няма как френския посланик да прави такива обръщения и да поставя ултиматуми. Що не го назначат на щат във Висшия съдебен съвет.
Ще ми се да попаднете на заседание на български съд, например на военно дело, да усетите разликата между приказки и реалност. Например - има Стани, всички мирно, напусни залата.
Или да прокарвате адвокатските си тези с агресия, нали за това учим Реторика - отстояние от съдията, разположение на страните, използване на публиката като лост за въздействие, къде-къде по фини методи.
Свидетел съм бил как агресията не помага много-много.


Ама много сме чувствителни и честолюбиви .... :D

Не зная колко съдии и прокурори ни пишат тук, а може би и следователи, но ако доверието в тях беше безрезервно, делата щяха да се гледат при закрити врата и присъдите да не се обявяват публично, а направо да се изпълняват - защо не и без право на обжалване ? Даже и наказателното правосъдие щеше да се раздава направо в затворите - от съображения за "икономия", както стана с командироването на съдиите от софийски районен съд в РПУ-тата при "съденето" по една нередовна процедура на протестиращите "дребни хулигани" пред народното събрание на 14.1.2009.

Значи сега треските за дялане са у френския посланик, че прави критика на българското "правосъдие", а не у самото ни "правосъдие", че нещо съвсем е "кривнало" ? :D
GeorgiKERELOV
Активен потребител
 
Мнения: 1180
Регистриран на: 07 Фев 2007, 21:19
Местоположение: georgikerelov@yahoo.com

ПредишнаСледваща

Назад към Съдебна власт


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron