начало

Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари Край на чакането: България е в Шенген и по суша от 1 януари

Отлагане във времето на пробация?!

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот sofia83 » 29 Мар 2009, 17:45

Здравейте,

наскоро ме осъдиха на 6м. пробация. Все още не съм получил призовката от пробационната служба.
Нямам нищо против наложеното наказание. С удоволствие бих ходил да си се подписвам, но ми се налага да отсъствам от стрната за около 5-6 месеца. Има ли законов вариант да се отложи началото на пробацията за такъв период от време?
Четох закона за изпълнение на наказанията, но в него нищо не се споменава за такава опция.

Чл. 139. (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г.) (1) В тридневен срок от получаването на съдебния акт пробационният служител призовава по реда на Наказателно-процесуалния кодекс осъдения да се яви за изпълнение на наказанието.
(2) За начало на изпълнение на наказанието се смята денят на явяването на осъдения пред пробационния служител.
(3) При явяването пробационният служител съставя протокол, с който осъденият се уведомява за правата и задълженията му по време на изпълнение на наложените пробационни мерки.

Ако докато си чакам призовката просто замина в чужбина, наесен като се върна ще има ли усложнения или е по-добре да говоря с пробационната служба и обясня какъв е случая, с надежда да проявят разбиране?

Някъде из многото документи пишеше, че при неизпълнение на пробацията се прилага лишаване от свобода. Какво точно би значело "неизпълнение"?
sofia83
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Мар 2009, 17:25

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот REVOLUTION » 29 Мар 2009, 17:58

sofia83 написа:Ако докато си чакам призовката просто замина в чужбина, наесен като се върна ще има ли усложнения или е по-добре да говоря с пробационната служба и обясня какъв е случая, с надежда да проявят разбиране?

Някъде из многото документи пишеше, че при неизпълнение на пробацията се прилага лишаване от свобода. Какво точно би значело "неизпълнение"?


Ами точно това , което Вие мислите да направите.Тоест ако заминете ще Ви бъде заменена пробацията с ЛОС и то ефективно.

Ето Ви основанията за отлагане на изпълнението на наказанието Ви , ако попадате в някоя от избоените хипотези :arrow: молба до прокуратурата:Отлагане на изпълнението на наказанията

Чл. 415. от НПК- Окръжният прокурор или районният прокурор с постановление може да отложи изпълнението на наказанията лишаване от свобода и пробация:
1. при тежко заболяване, което пречи да се изтърпи наказанието - до шест месеца; след изтичане на този срок изпълнението на наказанието може да бъде отлагано за същия срок въз основа на ново медицинско освидетелстване;
2. при бременност на осъдената или раждане - до шест месеца преди и една година след раждането;
3. когато поради особени обстоятелства като пожар, стихийно бедствие, тежка болест, смърт на единствения трудоспособен член от семейството и други незабавното изпълнение на присъдата може да доведе до тежки последици за осъдения или за неговото семейство - до три месеца;
4. спрямо особено необходими специалисти в предприятия, учреждения или организации - до три месеца;
5. за завършване на текуща учебна година или започнатия курс за квалификация - до два месеца.

Ако не попадате в никое от посочените основания , първо трябва да изтърпите наказанието си.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот collin » 29 Мар 2009, 21:25

Най - добре заминете в чужбина преди да сте получили известие за призованане от пробационната служба. Ако отидете там те няма как да проявят разбиране и да не Ви приведат в изпълнение наложеното Ви наказание. Няма опасност да Ви заменят пробацията с лишаване от свобода ако не е започнало изпълнението на пробационите мерки - такава е разпоредбата на закона. Замяна на пробация с лишаване от свобода е възможна, когато осъденото лице не изпълнява пробационните мерки т.е когато е започнало изпълнението на пробацията, а за начало на изпълнението съгласно ЗИН се счита денят на явяване на осъдения пред пробационния служител и подписването на протокол за права и задължения. Преценката за това какво да правите е Ваша. Успех.
collin
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 15 Яну 2007, 14:26

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот donchev » 29 Мар 2009, 21:53

Стига да не е наложена забрана за напускане пределите на РБ, докато не настъпи реабилитация по право. В много ОД на МВР в страната налагат такава ограничителна мярка с влизане на присъдата в сила. Тъй че могат да те свалят от автобуса точно на границата.
donchev
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Окт 2001, 10:00

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот sofia83 » 30 Мар 2009, 00:43

REVOLUTION, какви например заболявания биха дали основания на прокурора за отлагане на пробацията за 6м. ?

Collin, мнението ти звучи обнадеждаващо. Дано наистина не мога да заменят пробацията с лишаване от свобода, че... лошо:)) Стискам палци да не получа призовката в близките дни....

Donchev, това звучи малко страшно. Дано мен са ме пропуснали....


Искам да бъда добросъвестен. Не ми се бяга от закона, нито пък от разни държавни инстанции. Но в случая май е по-добре да се спасявам както мога....
sofia83
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Мар 2009, 17:25

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот bay4o » 30 Мар 2009, 14:33

Мдааа, колегата Колин, виждам, добри съвети Ви дава. Но ако смятате да се завръщате на територията на страната в близките две, а най - добре три години, имайте предвид, че ще бъдете обявен на общодържавно издирване и в момента, в който пресечете границата, ще ви щракнат белезниците за изтърпяване на наказанието. Знаете, че сте бил осъден на минималната шест месеца пробация, а сега се чудите как да си изклинчите наказанието. Пък имайте предвид, че ако забегнете зад граница ПРЕДИ да е започнало изпълнение на наказанието, може пак да бъде заменено с лишаване от свобода, защото сте осуетили изпълнението му. В този случай за съдебното производство пред окръжния съд ще сте нередовно призован по ваша собствена вина - тъй като сте се отклонили от изпълнение на наказанието и сте се укрили извън територията на страната. В този случай и по реда на чл. 268 ал. 3 от НПК няма никаква пречка делото да се гледа във ваше отсъствие и наказанието Ви да бъде заменено с по - тежко.
Но няма пречка и да послушате колегата Колин.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот REVOLUTION » 30 Мар 2009, 16:09

collin написа:Най - добре заминете в чужбина преди да сте получили известие за призованане от пробационната служба. Ако отидете там те няма как да проявят разбиране и да не Ви приведат в изпълнение наложеното Ви наказание. Няма опасност да Ви заменят пробацията с лишаване от свобода ако не е започнало изпълнението на пробационите мерки - такава е разпоредбата на закона. Замяна на пробация с лишаване от свобода е възможна, когато осъденото лице не изпълнява пробационните мерки т.е когато е започнало изпълнението на пробацията, а за начало на изпълнението съгласно ЗИН се счита денят на явяване на осъдения пред пробационния служител и подписването на протокол за права и задължения. Преценката за това какво да правите е Ваша. Успех.


Хе , Хе.Те така стават хубавите неща.Идва призовката , няма го осъдения и айдеее настана празник. :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот sofia83 » 30 Мар 2009, 23:52

Днес имах и няколко консултации с адвокати. Колкото хора, толкова и мнения. Дори като се опитваш съвсем добронамерено да изпозваш правата си, в рамките на закона, не знаеш какво да правиш. Всеки ти дава съвсем различен акъл, за теб остава да платиш, избереш и рискуваш...

И сега накъде....?!

Всеизвестните на народа престъпници се разхождат безнаказано, ти се чудиш как хем да понесеш наказанието си, хем да не проваляш живота си. Не е лесно:)
sofia83
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Мар 2009, 17:25

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот 1968 » 31 Мар 2009, 10:08

Да беше мислил навремето.Оксвен това нямаш "право" на отлагане изтърпяването.Това е едно изключение от общото правило да се изтърпяват наказания по влезли в сила съдебни актове.Аз привеждам в изпълнение присъди вече доста години и трябва да си "на умиране" за да ти отложа наказанието.Много често пиша откази, тъй като след проверка се установява, че лица, за които се твърди, че аха-аха ще мрат, им няма нищо.Другите хипотези на 415 пък са още по-редки от практическа гледна точка.Иначе, наистина изпълнението на наказанието трябва да е започнало, за да се замени с ЛОС.Най-спокойно, ако си в чужбина ще ти пуснат една ЕЗА и тогава става по-лошо.По-добре си изтърпи наказанието.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот sofia83 » 31 Мар 2009, 10:56

Освен да си чакам призовката и като я получа да ходя да им се моля да ми влезнат в положението. Надеждата умира последна:)
sofia83
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Мар 2009, 17:25

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот kpavlova » 31 Мар 2009, 11:44

Няма на какво основание да Ви влезнат в положението. :oops:
ти се чудиш как хем да понесеш наказанието си, хем да не проваляш живота си


Търсите житейски съвет, всъщност - някой да поеме риска на решението, а пък то си е Ваше, както и последиците- каквото и да стане - ще го търпите Вие.
Искате да си оправите живота в чужбина / да поостанете там за неопределено време/ или искате да си оправите живота в България/ оправянето в България върви в комплект с търпение на пробация рано или късно - може да не важи на сто процента за всички този принцип за неизбежност, но ако ви застигне - все е на 100 процента /?Или не знаете още дали билета е еднопосочен .Решете си този въпрос.
Колкото хора, толкова и мнения

Колегата 1968 е прав, че ако се изхожда от текста на закона, с лишаване от свобода се заменя пробация, чието изпълнение вече е започнало.То се започва като се предявите в целия си блясък на пробационния служител,дошъл доброволно или принудително доведен, подпишете протокол, с който Ви уведомяват за правата и задълженията, повече за второто ...
Прав е също така, че прокурорът може да отложи изпълнението, и нямате субективно право на отлагане.
С риск обаче сега да се получи - и ти си прави, и ти си прав, като във вица- та и колегата bay4o е прав на практика - Окръжните съдилища се случва да уважават и искания за замяна на пробация преди изпълнението да е започнало, когато лицето упорито не си получава призовките, по чиста небрежности или безвестно отсъствие от адреса си.
Каква е логиката ?Чие поведение, просто и човешки погледнато, е по -укоримо.На този, който се" отклонява" от изтърпяване на наказанието и се "укрива", като прави невъзможна комуникацията с органите по изпълнение на наказанието- т.е. прави всичко възможно наказанието да НЕ започне да се изпълнява въобще.Или на този, който се е подписвал 4 месеца, работил е безвъзмездно в полза на общото благо 100-тина часа и после си е казал, от мене - толкова -за държавата и народното благо.Та за това има съдебни актове за замяна и в случаи, аналогични на Вашия, като няма пречка производството да се развива във Ваше отсъствие, със защитник.Не съм специалист никак по ЗИн, но е възможно.
Рискът от неприятна изненада при следващото прибиране в родината стои.
ЕЗА ми се вижда невъзможна - трябва да има наказание ЛС или мярка изискваща задържане не по-малко от 4 месеца :oops:
рано или късно тези грижи дали да пътуваш в чужбина ще отпаднат :
Рамково решение 2008/947/ПВР на Съвета от 27 ноември 2008 година за прилагане на принципа на взаимното признаване към съдебни решения и решения за пробация с оглед на надзора върху пробационните мерки и алтернативните санкции


Настоящото рамково решение се прилага към следните пробационни мерки или алтернативни санкции:

а) задължение за осъденото лице да информира определен орган за всяка промяна в мястото си на пребиваване или местоработата си;

б) задължение да не посещава определени населени места, места или определени райони в издаващата или изпълняващата държава;

в) задължение, включващо ограничения относно напускане на територията на изпълняващата държава;

г) предписания, свързани с поведението, пребиваването, образованието или обучението, дейностите за отдих, или съдържащи ограничения или условия във връзка с извършването на професионална дейност;

д) задължение да се отчита в определени часове пред определен орган;

е) задължение да избягва контакти с определени лица;

ж) задължение да избягва контакти с определени предмети, които осъденото лице е използвало или е вероятно да използва с оглед на извършването на престъпление;

з) задължение да обезщети парично вредите, причинени от престъплението, и/или задължение да представи доказателство за изпълнение на подобно задължение;

и) задължение да извършва труд в полза на обществото;

й) задължение да съдейства на пробационен служител или на представител на социална служба, който носи отговорност по отношение на осъдени лица;

к) задължение да се подложи на терапевтично лечение или на лечение за зависимост.

Т.е. когато това Рамково решение стане и закон у нас , ще могат да се изпълняват по държава на обичайно пребиваване и пробационни мерки, както и условни присъди.И грижата - чуденето - ще отпадне
1. Държавите-членки предприемат необходимите мерки, за да се съобразят с разпоредбите на настоящото рамково решение до 6 декември 2011 г.

Много време.
До тогава - ще трябва самичък да решите : ще пътувате и ще "подскачате " какво ще стане при всяко прибиране в родината или ще останете и ще страдате от мисълта защо не забегнах,като можех, докато ходите да се подписвате.Кое ще Ви тормози повече ? Каквото и да решите - успех:oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот 1968 » 31 Мар 2009, 13:41

kpavlova, права си за ЕЗА, грешката е моя.По отншение на хипотезата за замяна на пробация с ЛОС, редакцията на 43а от НК изисква осъденият да не изпълнява наложената мярка, което означава, че следва да са предприети действия по привеждане в изпълнение на наказанието от страна на органа по изпълнение и лицето да има определени задължения по изпъленинето на наказанието.Но все пак, е възможно различно тълукване от различните състави на Окръжните съдилища.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот REVOLUTION » 31 Мар 2009, 14:10

Колеги не мога да се съглася с подобно тълкуване и изцяло се солидаризирам с bay4o и kpavlova.Какво значи , че щом не е започнало изпълнението на наказанието , осъдения може да го осуетява свободно , да разиграва административните органи призвани да изпълнят наказанието и това да не влече никава последица , освен евентуално общонационално издирване , за да му се връчи призвка.Това не отговаря на закона.Закона определя , че се заменя..."Ако осъденият без основателна причина не изпълнява наложената пробационна мярка".Последната е наложена с влязлата в сила присъда и осъдения е длъжен да съдейства спрямо него да бъде приложена държавната принуда, което не може да не включва и задължението да чака началото на изпълнението(като административна дейност) на наказанието.Иначе нормата е лишена от смиъсл и осъдения ще си се разтакава и може да се крие и колкото си иска време да осуетява изпълнението на присъдата.Подобен смисъл разпоредбата на НК не може да има.Незнам каква е практиката на повечето съдилища , но тази с която съм се сблъсквал е категорично в този смисъл.Нещо повече , една от хипотезите на замяна ,а имено изцяло на пробацията с ЛОС е точно логична , само ако осъдения се укрива или виновно не съдейства на адм.органи да започне изпълнение на наказанието:
Решение № 70 от 13.11.2007 г. на ВтАС по възз. ч. нак. д. № 277/2007 г., НО, докладчик председателят Йорданка Неделчева
чл. 43а НК

чл. 341, ал. 2 НПК

чл. 451 НПК
При наличието на условията по чл. 43а от НК , по реда на чл. 451 и сл. от НПК , се заменя наказанието пробация с лишаване от свобода, като това би могло да бъде изцяло, ако въобще не е започвало изпълнение на наказанието пробация, или при започнато изпълнение и последвало неизпълнение, се заменя само остатъкът.
------------------------
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот donchev » 31 Мар 2009, 15:24

Съгласен съм с колегата по горе. В условията на свободно движение на хора, липса на задължение за адресна регистрация и прочие , разкатаване или укриване не могат да бъдат поощряване чрез подобно тълкуване.
donchev
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Окт 2001, 10:00

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот dimist » 31 Мар 2009, 16:00

Чл. 82 ал. 1 т. 5 НК. - и въпросът ти е решен.
Само ,че ако те призоват преди изтичане на срока, и се установи, че си променил местоживеенето си, ще настане наистина веселба. За твоя сметка.
П.П. - трябвало е да мислиш преди присъдата. С едно споразумение можеше да си уредиш друго наказание, което - дори и по тежко - да не се отрази на свободното ти движение по света, стига да не сгазиш лука повторно.
dimist
Потребител
 
Мнения: 712
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот 1968 » 31 Мар 2009, 17:06

За да изпълнява наложената мярка е необходимо органа по изпълнение на наказанието да е осъществил поредицата от действия по ЗИН /като начало подписания протокол/.Самия факт на влизане в сила на съдебния акт не води до конкретно задължение по определените мерки от страна на осъдения.В този смисъл, ще се приложи ли чл. Няма ограничение по смисъла на чл.43а т.2 от НК за цялостна или частична замяна, която да е обвързана с изцяло неизтърпяно или частично изтърпяно наказание.В този случай преценката е на съда.Може да е положил 2 подписа, да е ходил на една среща, и това не значи, че не може да се замени изцяло наказанието.
1968
Потребител
 
Мнения: 571
Регистриран на: 21 Окт 2005, 15:02

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот sofia83 » 31 Мар 2009, 20:44

Благодаря на всички за мненията!

Нов вариант: Идва призовка, явявам се, ходя една седмица да се подписвам и нося болничен за 6м.. Какво ще последва?
Цел: Забявяне на пробацията с 6м. и добросъвестно изпълнение от Октомври'09.



kpavlova, благодаря Ви за обширното мнение.
По-скоро търся съвет, ясно е, че аз си нося отговорността:)
Билета е двупосочен. Не ме е страх от една пробация, че да се укривам. Трябват ми няколко месеца да си свърша нещата в чужбина и се връщам. Живота ми засега е тук. Начина ми на живот позволява месец и половин да ходя да се подписвам всеки ден и след това по веднъж седмично... изобщо не е проблем. Момента е неподходящ.



dimist, прочитайки въпросния член става ясно, че ако до (2+1/2х2 = 3) 3г. не ме хванат, няма и да ме хванат?! Все пак 3г. са много време.... От една мижава пробация няма да се крия в никакъв случай.
Подведоха ме, нещата щяха да изглеждат по съвсем друг начин, но... ще обясня в следващо мнение случая от начало до край.
sofia83
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 29 Мар 2009, 17:25

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот bay4o » 01 Апр 2009, 12:43

Боже, колко мъка има по този свят, Боже!
Първо - болничен за шест месеца може да ви бъде издане само от ТЕЛК, пък ако не е от ТЕЛК, прокуратурата, като главен орган, изпълняващ наказанията, , с едно мръдване на пръста ще ви образува досъдебно производство за ползване на неистински официален документ.
Второ - 415 т. 1 говори за тежко заболавяне - с други думи да сте пред умирачка, че да няма смисъл наказанието да ви се изпълнява, щот сте пътник, за кво да се харчат държавни пари.
И трето - защо си мислите, че сте пръв, дето ей така ще успее да прецака системата и ще избяга от изпълнение на наказанието по, простете ме изразая "селско - тарикатски" начин.
Ще се солидаризирам с колегата Павлова относно основния момент във Вашата питанка: решението си е Ваше и рискът си е Ваш. Искате юристи ей така да ви дадат начин за заобикаляне на закона. Ок, само че, ако ви докопа дългата ръка на закона /която по мои наблюдения понякога е доста дълга/, ще Ви се стъжни животеца и люто ще проклинате мига, в който разни юристи в някакъв си сайт са Ви казали как да забегнете зад граница. И най - вече, ако ви закопчеят на границата, щото във Ваше отсъствие, когато пробацията Ви е била заменена с лишаване от свобода, наказанието ще търпите ВИЕ, а не адвокатите / юристите.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот bay4o » 01 Апр 2009, 12:46

МММ, взе да ми става навик да се включвам на два транша.
Re: Отлагане във времето на пробация?!

от sofia83 на 30 Мар 2009 10:52 pm
Днес имах и няколко консултации с адвокати. Колкото хора, толкова и мнения. Дори като се опитваш съвсем добронамерено да изпозваш правата си, в рамките на закона, не знаеш какво да правиш.


Кви права, кви 5 лева. Вие сте осъден и нямате ПРАВО, а имате ЗАДЪЛЖЕНИЕ да си търпите наказанието. Или радеем за хипотетичните си права, ама реалните задължения, кучета ги яли.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Re: Отлагане във времето на пробация?!

Мнениеот miriam » 01 Апр 2009, 13:11

:D абе....за да те прилъжат да си с пробация , значи чужбина може и да мине без теб за половин година-не че нещо , ама тези дето имат наистина неотложни ангажименти навън не съм чула да им слагат пробации.... :D
вярно е , че всяка коза е за свой крак
в този смисъл можеш да се пробваш колкото ти е хубаво и колкото си смел-току виж ти се получи с вазирането преди започване на пробацията....
поне намери някой в системата и виж дали ти мига егенето в цвят червен , тъй за адет :P
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Следваща

Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 22 госта


cron