начало

Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК Без вина наказан чрез съсобственост с държавата – ефект от разнородната практика по чл. 343б, ал. 5 НК

Лекарска небрежност

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Лекарска небрежност

Мнениеот snejoky » 02 Авг 2009, 13:21

Здравейте!
Преди време получих ценни съвети в този хубав форум, та за това реших отново да попитам.
През 1996г. майка ми бе оперирана, при което и бе ампутирана едната гърда. Болницата в която бе оперирана и лекаря, за сега няма да ги споменавам. Тогава мина всичко добре и се възстанови. Та от тогава до сега ходи редовно на прегледи, които мисля, че бяха на всеки шест месеца. При всичките тези прегледи казва на лекарите, че нещо я боде там дето е операцията, а лекарите твърдят, че това е конец от операцията и изобщо не поглеждат да видят, за какво става въпрос. Преди един месец, при поредният преглед майка ми попадна на млада лекарка, която решава да погледне за какво става въпрос и с опипване установи, че това е чуждо тяло. В началото помисли, че това е забравена игла и и назначи ден, в който да дойде и да я извади с местна упойка. На уреченият ден отидохме да извадят чуждото тяло. Оказа се, че не е игла, а дренажен маркуч, който се е сраснал доста и с местна упойка не може да се извади. Записаха и друг ден, в който да влезе в болница, за да могат да я подготвят за операция под пълна анестезия, за да бъде извадено чуждото тяло.
Оказа се 15см. дренажен маркуч. Дадоха и го за спомен.
Тия дни трябва да ходим да свалят конците и да си вземем епикризата. Когато попитах за епикриза се опитаха да ме убедят, че тя не ни трябва, но аз им казах, че искам такава и държа да ни я дадат.
Ще Ви бъда много благодарен за съвети от ваша страна. Дали е удачно да предявим някакъв иск срещу болницата и лекарският екип или не си заслужава да си губим времето?
Все пак 13г. майка ми носи това чуждо тяло в себе си.
snejoky
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Ное 2006, 21:46

Re: Лекарска небрежност

Мнениеот ivan_lawyer3 » 07 Авг 2009, 15:39

Разбира се, заведете дело - това е въпрос и на морална страна - като ще Ви се възстановят всички щети - вреди, претърпени болки и страдания.

Интересен случай, ако е удобно да кажа това.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: Лекарска небрежност

Мнениеот vetre » 08 Авг 2009, 21:51

Странно,хирургичните конци се резорбират след няколко десетки дена.
Как може след толкова посещения през 6м да вярва,че е това.
Най-добре е било да прежали едни 50лв и да си направи един скенер.
Иначе ако и се занимава има големи шансове да спечели.
vetre
Потребител
 
Мнения: 388
Регистриран на: 24 Юли 2008, 20:11
Местоположение: скапана държава

Re: Лекарска небрежност

Мнениеот system » 09 Авг 2009, 22:14

snejoky написа:Дали е удачно да предявим някакъв иск срещу болницата и лекарският екип или не си заслужава да си губим времето?

Не е губене на време, имате реални шансове за успех, ако това, което казвате, е така. Най-добре се обърнете към колега адвокат. На първо време, в добавка към казаното от колегите, Ви съветвам следното: 1. Трябва да се доберете по някакъв начин до цялата медицинска документация от престоя на майка Ви в болницата. По възможност, това да стане още преди да сте предявили иска, макар че може и по Ваше искане съдът да изиска документите или да ви издаде удостоверение. Другият начин (преди предявяването на иска) е да сезирате РЗОК (районната здравноосигурителна каса) и те при проверката (която със сигурност ще извършат) ще направят копия от медицинската документацоия. След това можете да я вземете и от тях. 2. трябва да убедите тази лекарка да свидетелства. Дано е била нова, защото иначе и тя би попаднала "под удар" защо не е открила този маркуч навреме. 3. Това дело ще струва пари. Нещата са твърде относителни, но поне на първо време си пригответе минимум 2000 лева. Защото за предявяването на този иск трябва да платите държавна такса, която е процент от цената на иска; хонорар на адвоката, който ще представлява майка Ви; евентуално разноски за явяване в съда, ако болницата не е във Вашето населено място (искът се предявява по седалището на ответника); депозити за възнаграждения на вещите лица, които със сигурност ще трябва да се назначат. Вещо лице по съдебно-медицинска експертиза по гражданско дело взема не по-малко от 200 лева, а ако е с научна степен, този хонорар може да скочи двойно. Експертизата най-вероятно ще бъде тройна, а вещите лица може и да са от друго населено място, което също би качило разноските. Сметките Вие си ги направете. Естествено, ако уважат исковата Ви претенция, съдът ще осъди болницата да ви заплати и разноските по делото, според това каква част от иска е уважена.
Пожелавам Ви успех !
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 47 госта


cron