Ще избегна напълно политическите въпроси, слава богу, не съм политик и никога няма да бъда.
Също така искам да избегна и конституционния въпрос- извънредност или редовност, специалност или специализираност, особеност и т.н.
Надявам се идеята не е за саморазправа с политически опоненти, защото животът е шарен, пластовете се разместват и е все едно да режеш клона на който седиш...Не може да са мислили по този начин, не трябва да са мислили така.А и винаги си избирам да вярвам в добрите намерения, в благородните подбуди
.
Трибунал или не, каква е нуждата ?
Като обикновена човечка, с юридическо образование и стаж, който все още не е пречка да си признавам възрастта, не можах да си отговоря на въпроса – защо.
Според мотивите на законопроекта :
1
.”Същевременно престъпленията, извършвани от организирани престъпни групи, се характеризират с изключително висока степен на обществена опасност и имат негативни последици за обществото, за българската държава и нейния имидж в Европейския съюз”
Няма престъпност с положителни последици.
За поправяне на юроимиджа, много скъп пи ар?
При над 90 процента осъдителни присъди, този съд трябва да е с по –висок КПД – явно 100 процента осъждаемост ? Или греша ?
2.”
Специализираният наказателен съд ще е компетентен да разглежда делата като първа инстанция, образувани за престъпления против Републиката, квалифицираните състави на отвличане и противозаконно лишаване от свобода, задържането като заложник, трафик на хора, квалифицираните състави на изпиране на пари (по чл. 253, ал. 3 и 5 НК), образуването, ръководенето и участието в организирана престъпна група, както и за престъпления, извършени по поръчение на или в изпълнение на решение на организирана престъпна група.
До тука добре, специалността е предметна.Не бива да се забравя обаче, че не съдът определя подсъдността, а обвинителното твърдение.Кой контролира обвинителното твърдение?
Оттук насетне, с оглед на персоната, вече има известен конституционен проблем, съд с оглед на лицето не може да има.
На специализирания наказателен съд ще са подсъдни и делата за длъжностно присвояване, измама, безстопанственост, съзнателно сключване на неизгодна сделка, изпиране на пари, престъпленията чл. 254а и 254б НК, престъпления по служба по чл. 282-283а НК и подкуп, когато са извършени от лица с имунитет, членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към него, ръководители на органите на съдебната власт и техните заместници, съдии, прокурори, следователи, лица по чл. 19, ал. 2, т. 2 – 4, ал. 3 и ал. 4 от Закона за администрацията, както и заместник–министрите и главните секретари на министерствата.
Подобно норма не е новост за наказателния процес, тъй като и действащата разпоредба на чл. 35, ал. 3 НПК предвижда, че на Софийски градски съд са подсъдни като първа инстанция делата срещу лица с имунитет и членове на Министерския съвет.
Тогава защо ни е – СГС и САС не се справят добре, не се справят бързо, не искаме съдии от СГС и САС, не искаме всички съдии от СГС и САС, не искаме всякакви съдии ?
Какви съдии искаме точно ?Защо ? Ако са "най-добрите" кои са най-добрите - най-осъждащите, най-ефективните / като срочност на произнасяне и гледане на делата /, с най-голям брой потвърдени нагоре актове....Простите дела не заслужават ли добри съдии?
3.
При така определената материална подсъдност на специализирания наказателен съд очакванията са той да разглежда около 250 – 300 дела годишно. Тази прогноза се прави на базата броя дела, влизащи в компетентността на специализирания наказателен съд, разгледани от Софийски градски съд. За 2008 г. техният брой е 270, а за 2009 г. – 228.
Правим си съд за 200 – 300 дела годишно.
А можем ли да си го платим ?Или цената е без значение?
4.
Втора инстанция за делата, разгледани като първа инстанция от специализирания наказателен съд, ще бъде апелативния специализиран наказателен съд, а касационна инстанция - ВКС.
Това означава, че специализираните съдилища са част от съдебната система в страната ....
Друга мисъл минава ли на някого през ума ,простете?
5.Към специализираните съдилища ще бъдат създадени съответните прокуратури. Към специализираната прокуратура към специализирания наказателен съд ще съществува следствен отдел. Разследващи органи по делата, подсъдни на специализираните съдилища, ще бъдат следователите от този следствен отдел и разследващи полицаи, определени със заповед на министъра на вътрешните работи.
С това няма проблем, мисля да е правилно - специализацията трябва да бъде в разследването, много тясна и то, но да си остане там, не в съдебна фаза.В тази насока трябва да се работи.
6.
Специализираните съдилища ще прилагат същите процесуални правила, както и общите съдилища. Въведени са някои особени правила, които обаче не променят същността на процедурата, не се отклоняват от основните принципи на наказателния процес, не ограничават правата на гражданите. Особените правила се изразяват в това, че: 1) по делата, подсъдни на специализираните съдилища, няма да участват частен обвинител и граждански ищец. Това не е ново решение за нашия наказателен процес. Тези субекти не участват и при бързото и незабавното производство, а частен обвинител не участва по делата срещу непълнолетни
/ ..сравнението тука е невероятно, не мога да се въздържа.При непълнолетните няма ЧО не за да се осигури бързина, а за да се улесни защитата на непълнолетния в негова полза е – да не се изправя срещу главен и акцесорен обвинител.И тука ли са ни такива съображенията?Или колкото по-малко граждани, толкова по -добре?И как да им се ограничават правата на гражданите пострадали, като те изобщо не участват в този процес.Гледам, че е описано, за ГИ- така или иначе можело да не се допусне и в общите съдилища.Така е.Но ЧО участва не заради "имуществен интерес", а за да си удовлетвори простата човешка нужда от възмездие- той е обвинител, а не ищец.
Апропо, има системи с институционализирано вън от общото правораздаване за непълнолетните, така щото правата им да бъдат гарантирани, и сблъсъкът им със същинската съдебна машина да се омекоти, да има друга форма.На нас не ни е проблем "детската" престъпност или не ни е достатъчно голям проблем ?
Съдилища по търговски спорове, както и съдилища по трудови спорове, които да правораздават бързо, трябват ли ни ? Щом сме подхванали темата за специализацията.
И като нищо не е нещо ново, защо ни е цял съд, за да приложим нещо старо ?
7
.Предвиждат се кратки срокове за вземане на решение и постановяване на процесуални актове – прокурорът упражнява правомощията си след приключване на разследването в 15-дневен срок. Такъв е и срокът в който съдията докладчик трябва да упражни правомощията си и съдът да постанови присъдата или решението си заедно с мотивите като първа или въззивна инстанция;
Има дела с невъзможен да бъде изследван за такъв срок обем.
8.
ще бъде даден приоритет на призоваването на участниците в процеса пред специализираните съдилища спрямо призоваването им пред други органи; 4) при неявяване без уважителни причини на свидетел или вещо лице, те ще се водят принудително за следващия заседателен ден, определен от съда;
Тука липсва норма за принудително довеждане на адвокати? Или те ще са с МН ?
И за разболяването нещо не се казва.
.......................
9. (
7) След изслушване на последната дума на подсъдимия съдът се оттегля на тайно съвещание и в срок не по-дълъг от 15 дни обявява присъдата ведно с мотивите си.
Присъдата в 15 дневен срок.Не , не може така, присъдата се произнася веднага.веднага се хвърля зарчето, не се мисли виновен или невинен 15 дни, нито се чака да разбереш виновен или невинен 15 дни.
9.Очакваният резултат от създаването на специализираните органи е осъществяване на качествено правораздаване по най-тежките дела в разумни срокове при пълно съблюдаване на принципите на наказателния процес и правата на гражданите. По този начин в най-пълна степен ще бъдат защитени интересите както на участниците в конкретното наказателно производство, така и на цялото общество и на българската държава
Това е очакването за функционирането на всякое съдилище под слънцето.Или в специализираните сроковете ще са още по-разумни, а правата още по –права.
Къде му е финансовата част на проекта?Някой от вносителите влизал ли е скоро в сградата на СРС, в зали на СРС, без седящи и стоящи места за всички желаещи да се докоснат до така достъпната социалнослаба справедливост, навряна в невъзможни за работа условия.... а в кабинети на съдии в СРС, интимно е някак си, едно голямо семейство ...Изобщо скоро някой виждал ли е отблизо условията за правораздаването на простосмъртните, чиито въпроси не представляват обществен интерес.Архивата на СРС е в тоалетната, или обратното беше
.
В резюме, всички искани неща могат да ги вършат специализирани отделения на наличните нормални
съдилища, щом думичката "спец." трябва да фигурира в разни доклади на всяка цена.
И как ще влезе в сила от първи януари ?
На тези въпроси не си отговорих