начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

ЕТ продава на съпруга

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЕТ продава на съпруга

Мнениеот stavrev » 30 Мар 2004, 11:25

Едноличен търговец притежава недвижим имот. Възможно ли е да продаде този имот на съпругата си ?
Нотариусът отказва да извърши сделката под претекст,че тя най-вероятно ще бъде нишожна.На кое основание ще бъде нищожна?
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Саша » 30 Мар 2004, 15:55

Недвижимият имот по време на брака ли е придобит?
Саша
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Саша » 30 Мар 2004, 16:06

Още нещо - кога е придобит имота преди или след регистрацията като ЕТ?
Саша
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот stavrev » 30 Мар 2004, 16:23

Имотът е сграда построена по време на брака, но се води на едноличния търговец.
stavrev
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 07 Дек 2001, 20:31

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот младежа » 31 Мар 2004, 08:37

Може да се продаде . ВСъд ни обърка понятията с едноличния търговец ,
/ ТР-2 /2001г./ Помисли ,за чл.29 СК и има ли съвместен принос.
Защо не и прехвърли направо-ЕТ/то/???
младежа
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Саша » 31 Мар 2004, 09:52

Решението на ВКС, което сочи младежа е много важно за Вашия случай. Ако съпругата на криента Ви също се регистрира като ЕТ, мисля че с оглед на тълкувателното решение не би трябвало да има пречки за прехвърляне на недвижим имот между двама търговци.
Саша
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Иван » 31 Мар 2004, 11:35

Много ми е интересно да узная как се "води" на едноличния търговец построената по време на брака сграда. Колега, извинявайте за критиката, но този термин-"се води", не е за използване между юристи, а между юристи и клиенти, и между клиенти. Моля бъдете точен, и пак - извинете за критиката. Защото от изключителна важност е основанието за придобиване и документа, доказващ/установяващ/ правото на собственост. Така напр. в цитираното ТРОСГК има отделна буква "а" в т.1, уреждаща придобиването чрез учредяване на право на строеж срещу задължение за изграждане на бъдеща сграда.
Иван
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот яstavrev » 31 Мар 2004, 12:37

На практика собственикът реши да прехвърли имота на друг, но въпреки това ви благодаря за съветите.
Да, разбира се ,че приемам критиката на Иван,но употребих този израз, тъй като и аз не знам подробности дали на ЕТ е учредявано право на строеж или сградата е строена в негов имот .Безспорно е че сградата е изградена по време на брака и е включена в търговското предприятие.
Всъщност мен ме интересува по принцип възможно ли е да се извърши такава сделка и то без да се стига да привидни съглашения. Чудя се на какво основание ще бъде нищожна.Няма пречка единият съпруг да продаде вещ, лична собственост, на другия съпруг .Не е нищожно и прехвърляне на такава вещ срещу издръжка и гледане Тогава защо ЕТ да не може да прехвърля?
яstavrev
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот младежа » 31 Мар 2004, 15:21

Защото може да е СИО, а може и да не е/ тогава ЕТ- може да си го продаде спокойно/
младежа
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Иван » 01 Апр 2004, 08:22

Колега, какво да се прави-практика!!!!!!
Ако се замислите, когато нотариуса изповяда сделка за продажба на чужд имот, това е в нарушение на закона-неправилно е установил собствеността, следователно би трябвало нотариалния акт като форма да е нищожен, и това да повлече нищожност на сделката. Но практиката е категорична-не е нищожна продажбата на чужда вещ, а продавачът просто носи облигационна отговорност, плюс разбира се установяване на действието на вписването.
Смятам, че в случая няма никаква нищожност. Защото в т.1 на посоченото постановление се приема като обща формула, че вещите, правата върху вещи и т.н. които са придобити от ЕТ при упражняване на дейността, не са СИО. Буква "а" на същата точка е конкретизация на този общ принцип, и представлява отговор на поставения в постановлението въпрос.
Нарушението на закона като основание за нищожност по чл.26 ЗЗД е много общо основание. Ако се приеме, че посочения от вас имот е СИО, наистина сделката ще бъде нищожна, тъй като СК забранява разпореждане между съпрузите с общи имущества.
Включването на имота в баланса на предприятието дали е основание за прилагане на принципа за придобиване на този имот от ЕТ в резултат на търговска дейност? Според мен не е. Защото това включване може погрешно да е извършено то счетоводителя. А юриста трябва да търси конкретния отговор, конкретния юридически факт. В случая той е придобиване на имота от ЕТ в резултат от търговската дейност.
Иван
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот младежа » 01 Апр 2004, 08:35

Не съм съгласен с Иван ,защото сделката ще е нищожна САМО след като бъде обявена за такава, НО не и от нотариуса. Т.е. тя ще породи правно действие, защото продажбата на чужда вещ не е нищожна, нали Иване?
Затова по-горе споменах, въпроса дали е СИО или не е СИО въптреки ,че е придобито по бреме на брака от ЕТ - в баланса на дружеството ще зависи от много неща:
напр: трансформация на собствени средства , замяна срещу дълг, и т.н....
младежа
 

Re: ЕТ продава на съпруга

Мнениеот Иван » 01 Апр 2004, 14:20

Чл.21 ал.1 изр.2 СК: Докато трае бракът, никой от съпрузите не може да се разпорежда с дела, който би получил от общото имущество при прекратяване на имуществената общност". На това основание ще бъде нищожна, АКО се окаже че е СИО. Ако нотариуса смята че е СИО, няма право да изповяда сделката, защото такава сделка ще бъде нищожна. Ако нотариуса приеме, че вещта е чужда, също няма право да изповяда сделката, макар и такава сделка да не е нищожна.
Иван
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 29 госта


cron