начало

Парламентът не успя и при шестия опит да си избере председател Парламентът не успя и при шестия опит да си избере председател

ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот Бая затруднен адвокат » 01 Апр 2005, 16:23

Предисторията:
Дете на 4 години. Родителите му никога не са били женени. Месец след датата на раждането на детето бащата е сключил с майката спогодба за размера на издръжката. Изплаща я до ден днешен (всъщност, това го правят неговите родители, но няма как да се докаже).
Родотелите са живели заедно няколко месеца след раждането на детето - по-малко от половин година. В един момент бащата си е тръгнал, без да дава обяснения. От тогава, до настоящия момент този човек НИКОГА лично не се е интересувал от детето си, НИКОГА не е проявил лично желание да го види, НИКОГА не се е обадил на майката да попита за него, НИТО ВЕДНЪЖ не му е направил подарък, било за Коледа или рожден ден и ИЗОБЩО ПО НИКАКЪВ НАЧИН не е проявил каквато и да било лична заинтересуваност, камо ли грижа, за детето си.
Тъй като е нямало съдебно решение, с което да му се определи режим на личен контакт, а и той лично никога не е проявявал интерес към детето си, а родителите му пък обичат внучето си (макар и да не могат да се понасят с майката), до този момент те са се интересували от детето, майката го е давала на тях, а те са водели детето при баща му (благодарение на това то знае кой е баща му). В един момент обаче тези баба и дядо започват да се натрапват на майката и започват да не се съобразяват с това кога могат да видят детето. И когато един-единствен път не става на тяхната - вдигат скандали, заплашват. В отговор майката им посочва районния съд.
Иск за режим на личен контакт наистина бива предявен. Представете си - от бащата. По делото е постигната спогодба, според която първите три срещи на бащата с детето да бъдат в присъствието на майката.
И се започва:
През цялото време бащата идва да види детето си САМО в присъствието на родителите си. И през цялото време се държи като публика - нито веднъж не е обърнал каквото и да е внимание на детето си, през цялото време отношението му към детето е изключително студено и отчуждено. Нещо повече - няколко пъти му се скара без видима причина.
Детето страда ужасно от това. След първата им такава среща то изпадна в депресия, плачеше, говореше объркано и несвързано. Вечерта преди втората им среща то каза на майка си: "Не искам баща ми да ми е татко. Той не ме обича."
След втората им среща историята се повтори.
И след третата.
Очевидно лошото отношение на бащата се отразява много зле на детето.
Имаме ли обаче шансове да ограничим режима на лични контакти или поне съдът да постанови за по-продължително време тези контакти да се в присъствието на майката?
Бая затруднен адвокат
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот 136 » 01 Апр 2005, 16:49

Искрено Ви съчувствам, тъй като положението е наистина по- особено. Мисля, че може да постигнете ограничаване на режима, но все пак си зависи от съда. Колкото до общата незаинтересованост на бащата от детето, то ще трябва да я доказвате, а това колега е трудно, но не и невъзможно. Вина ги съществува възможността да ограничите /лишите родителските му права. Зависи и от това доколко клиентката Ви е готова на това, тъй ката от друга страна ще си има големи проблеми с бабата и дядото.
136
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот 136 » 01 Апр 2005, 16:55

Сетих се , че може да направите медицинска експертиза на детето относно общото му психическо и физическо състояние след срещите с бащата. Това евентуално ще Ви помогне за ограничаването. Всичко това е доста неприятно, но може би е по-добре сега да се реши този въпрос.
136
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот Бая затруднен адвокат » 01 Апр 2005, 20:49

Забравих да спомена, че не мога да бъда адвокат по това дело, тъй като съм свидетел. Както биологичният баща на детето мъкне родителите си на всяка среща, така и майката пожела да съм с тях. Защото освен всичко друго, аз съм човекът, който обича и се грижи като баща за това дете и когото то нарича "татко". :-@
Благодаря, колега, за съвета! Приемам и всякакви други...........
Бая затруднен адвокат
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот донна2 » 01 Апр 2005, 21:42

не се занимавам със семейно право но- добре детето като отказва няма да се срещат ,тогава бащата най-вероятно ще прибегне до съдия изпълнител ,ако детето отново отказва да се видят съдия изпълнителя може да отложи изпълнението и така я вижте по -добре постоновление №4/6.12.1962г. ,пленум ВС
вярно старинно е и по конкретно т.6 от него
донна2
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот neizvestna » 03 Апр 2005, 12:18

Можете да постигнете ограничаване на личния контакт единствено ако успеете да докажете, че не е в интерес на детето, защото е в този смисъл съдебната практика. Ще трябва да се докаже, че детето се разстройва, че влияе на психическото му равновесие и развитие негативно и т. н. Можете да ангажирате друг адвокат след като сте свидетел. В края на краищата е най-важно детето и то да не се травмира, а заедно с него и неговата майка. Нали така?
neizvestna
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот ella » 03 Апр 2005, 16:35

Прочети Закон за защита срещу домашното насилие. Той е съвсем нов и едва ли има голяма практика по него, но можеш да се пробваш да ограничиш временно достъпа до детето. Доказвай психическо насилие. Освен това не е нужно да се легитимираш като адвокат. нека действията са от името на майката
ella
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот Ирена » 03 Апр 2005, 17:24

Затруднени адвокате:)
искам да застана на твоя страна, но от информацията, която даваш ми е малко трудно. Ти не отричаш, както и майката на детето, че преди съдебното решение с определяне на режим на лични отношения на бащата с детето, същият е контактувал с него. Не изтъкваш и доводи, че тогава това се е отразявало зле върху детето. От писмото ти става ясно, че проблема възниква след съдебното решение и в реализираните 3 срещи дете- баща в присъствието на майката. При един евентуален бъдещ иск/не става ясно как си го представяш - като иск за ограничаване на родителските права - чл.74 СК или иск за промяна на режима на лични отношения/ съда при всички случаи ще разгледа горното и тъй като не се очаква, че бащата ще бездейства, ще трябва да се произнесе дали негативното отражение върху детето не е резултат и на едно хипотетично настройване на детето от майката срещу бащата.
При всички случаи бъдете изключително внимателни, защото бабата и дядото са самостоятелно снабдени с право на иск за лични отношения с внучето.
За ограничаването на родителските права - ако тръгнете по този път, много трудно, ама много трудно може да постигнете успех - трябва да доказвате опасност за личността, възпитанието , здравето или имуществото на детето. По- особения характер не е такава опасност. Не твърдите, че бащата е психично болен, извратеняк, сводник, престъпник и т.н.
За промяна на режима - ще трябва да доказвате промяна на обстоятелствата м/у влизането в сила на решението, с което е постановен режим на лични отношения и завеждането на новия иск. Но как са се променили тези обстоятелства като от написаното от теб става ясно, че постановения режим все още не се е разгърнал напълно. Тук хлъзгавото е, че бащата при ваш иск може да предяви насрещен и изтъкне, че промяна на обстоятелствата има във факта, че майката живее със друг мъж и т. н. и т.н.
Хипотезите са много. И в двата случая съда ще пирзове представител на Агенцията за закрила на детето, която ще изготви доклад .
Житейският ми съвет е: Тъй като и в двата случая съда ще държи сметка единствено и само за интересите на детето, а не за чувствата и нетърпимостта между майка му и баща му, опитайте се ти/ като човек, на който детето казва татко/ и майката да приемете за себе си, че биологичния баща има права и да помогнете на детето да преодолеее временния стрес.
Р.С. Не знаеш колко е важно и с каква тежест пред съда ще се ползва факта, че винаги е плащал издръжка. това е материална грижа, все пак, нали?
Ирена
 

Re: ОГРАНИЧАВАНЕ НА РОДИТЕЛСКИ ПРАВА

Мнениеот rechtsanwalt » 04 Апр 2005, 15:21

Колега,

Подготвям подобен иск и мисля, че имате шансове да постигнете промяна в личния режимл Най-добре е да поискате психологически експертизи на детето и бащата, като психологът ще обясни на съда как се отразяват срещите на детето с бащата, дали му се отразяват положително, респ. отрицателно. Психологическата експертиза на бащата ще покаже желанието на бащата да контактува с детето , да участва в живота му.
Промяната на обстоятелствата можете да докажете с негативното отношение на бащата на срещите. Вижте в този смисъл тълкувателното от 1971 г. - много подробно се занимава с този въпрос.
Желая Ви успех, защото е важно да се защитава детето и неговото психическо здраве. Евентуално можете да се позовете и на международните документи в тази област. Ще се радвам да чуя положителните резултати от действията Ви!
rechtsanwalt
 


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron