начало

Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС Пленумът на ВСС стартира втора процедура за избор на шеф на ВАС

Проблем: Заем срещу ипотека

Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем: Заем срещу ипотека

Мнениеот sad » 29 Авг 2005, 23:04

Здравейте,
Намирам се в следната ситуация. Родителите ми са разведени, живея само с майка ми в дома на баща ми, който отдавна не обитава този имот. Преди 2 години той взима заем срещу ипотека от банка. Ипотекира жилището, което аз и майка ми в момента обитаваме. Срока за последната вноска на кредита изтича следващият месец. Тъй като не съм в добри отношения с него няма как да разбера, дали този кредит се обслужва нормално или вноските не се внасят. Имам опасения, че вноските може да не се изплатят. Знам, че освен имота е заложено и цялото имущество в него. Тук има едно "но" - имуществото е наше, а не негово.

1. Въпросът ми е - за да не ми вземат имуществото, пред закона ще важат ли документи, различни от фактури на мое име, например - гаранционни карти?

2. Колко време след края на договора за кредит ще имам известие от съдя изпълнител?

3. Какви са следващите процедури по събиране на задължението?

4. Ще трябва ли да напусна дома си, при положение, че нямам нито един имот и нямам къде да отида?

5. След колко време идват да събират имуществото? Какъв е гратисния период?... по принцип какво взимат... абсолютно всичко ли без личните вещи, т.е. голи стени или само скъпите вещи... знам, че оставят предмети от първа необходимост, вярно ли е, кои са те?

Благодаря ви много :cry:
sad
 

Мнениеот Гост » 30 Авг 2005, 09:27

Питате за доста сериозни неща, но нямате факти по въпросите.
За да "тръгнете" от някъде най-напред проверете дали наистина има вписана ипотека върху имота, в който живеете. Първият вариант е да проверите в Службата по вписванията към съответния районен съд, а вторият вариант е - ако живеете в град, в който нотариус има модемна връзка със службата по вписванията - да отидете при него и от там с ЕГН на баща Ви ще можете да узнаете същото.
За да разберете дали въобще срещу баща Ви има образувано изпълнително дело, трябва да се разходите до съдия-изпълнител и да поискате пак по ЕГН на баща Ви да проверят това обстоятелство.
За да си спестите време може направо да направите справката при съдия-изпълнителя. Ако има образувано изпълнително дело, то по него ще се намира и договорната ипотека.
От отговорите на тези въпроси ще зависи отговора на останалите.
Гост
 

Мнениеот sad » 30 Авг 2005, 11:04

Проверил съм в съда, че има вписана ипотека.
Няма образувано изпълнително дело тъй като, както споменах по горе срока изтича следващият месец.

Интересува ме какви са следващите мерки ако заема не бъде върнат, както и въпросите по-горе.

Наистина неприятна ситуация... Мерси много :(
sad
 

Мнениеот Гост » 31 Авг 2005, 09:39

някой има ли представа?
Гост
 

Мнениеот Гост » 31 Авг 2005, 12:31

Представа имаме, само, че пак казвам няма факти.
1.Казвате, че изтича срока за последната вноска изтича следващия месец. Това означава, че всички вноски до сега са правени в срок и сега предстоие да се направи последната вноска.
2.Най-добре вижте от ипотеката кой е кредитора /предполага се, че е банка/ и проверете там как стоят нещата.
3.В случай, че кредитът бъде погасен, това означава, че кредиторът ще заличи ипотеката. Което не означава, че баща Ви няма да реши да тегли нов кредит и да впише нова ипотека върху имота.
4.Това, че няма образувано изп.дело още веднъж потвърждава тезата, че кредита се обслужва редовно.
5.Трябва да сте наясно във всеки един момент, че живеета в имота на баща Ви и че със собствеността си всеки един човек може да се разпорежда както желае, освен ако няма друг субективен фактор, например - че има дъщеря и тя е евентуален негов наследник.
По-късно - на другите въпроси.
Гост
 

Мнениеот sad » 31 Авг 2005, 19:03

не мога да провера нищо повече, понеже за банката аз съм никой... никога няма да ми предостави информация

мерси много
sad
 

Мнениеот sad2007 » 04 Юни 2007, 22:28

Здравейте,

Мина известно време и има развитие по темата :(
Днес пред нас имаше брокер, които явно беше дошъл за да огледа къщата. Та ситуацията е такава, че ипотеката не е изплатена и имота ще се продава на търг. Въпроса ми е следния: Длъжник е баща ми. Като се продава имота, най-вероятно се прави опис на вещите, които са вътре. Много от нещата са лично мои и аз като човек над 18 години имам пълни права над тях. Какво с тава с тези вещи? И те ли се отнемат? Важат ли фактури, които имам за тях? За нещата за които нямам фактури, а са подаръци например как седят нещата? Какво ще ме посъветвате?

Благодаря предварително.
sad2007
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2007, 22:15

Мнениеот sad2007 » 05 Юни 2007, 18:36

интересува ме принципен въпрос:

при опис и конфискация, държавата всичко наред ли взима или уважава правото на собственост на други живущи в дадения имот, доказано чрез фактури на име различно от това на длъжника. За варианта, когато движимото имущество е подарък, държавата зачита ли показанията на другите живущи - в случая пълнолетно дете на длъжника.
sad2007
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2007, 22:15

Мнениеот sad2007 » 05 Юни 2007, 18:56

не ми е работата да знам, иначе нямаше да съм тук - нали за това е този форум?

други подробности незнам, защото нямам никакви документи.
незнам какво повече бих могъл да кажа на живо на адвокат.
sad2007
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Юни 2007, 22:15

Мнениеот kolman » 07 Юни 2007, 20:32

Коя е банката? Защо се появява този Брокер? Брокера ли ти каза, че кредита не е изплатен? Каква е дължимата сума по кредита - поне главницата можеш да я видиш и да я кажеш ? Защо и на какво основание живеете в къщата и т. и т.н и т.н.|От отговора на всеки от тези въпроси може да се появи и нов и нов. ........
kolman
Потребител
 
Мнения: 348
Регистриран на: 07 Апр 2007, 22:38

Мнениеот rts » 11 Юни 2007, 17:40

Относно движимите вещи: ако изпълнението е насочено само върху недвижимия имот, няма как да се описват и движими вещи. Ако пък въпреки всичко ги описват - имате право на жалба (тук вече е повече от желателно да ползвате адвокат).
По отношение на недвижимия имот - важно е дали е придобит по време на брака с майка Ви-ако имате съдебно решение за развод по взаимно съгласие или със споразумение, трябва да пише какво става с този имот. Ако има раздяла на друго основание-питайте майка си, дали е имало делба. Ако имота е все още съсобствен, описва се целия, но се продава само идеалната част на ипотекарния длъжник, т.е. има вероятност да си останете в апартамента (но новият съсобственик винаги може да поиска делба, така, че опсността да загубите подслона си остава). Ако имотът е лична собственост на баща Ви - лошо: след проданта, ще Ви се наложи да освободите имота. По принцип можете да участвате в търга (ако имате финансова възможност) и да придобиете продаваното в собственост.
Съвет - срещнете се с баща си и се опитайте да изгладите отношенията си. Обяснете му, че нямате къде да живеете - да се опита да плати дълга си към банката. Ако майка Ви притежава някакъв дял, говорете и с нея - има възможности .... Тук отново ще Ви трябва адвокат.
rts
Активен потребител
 
Мнения: 1407
Регистриран на: 29 Ное 2005, 17:02


Назад към Ипотека


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron